
Zdravotní ústav Ostrava otestoval po povodních vodu z více než dvou tisíc studní a více než 90 procent vzorků neodpovídalo normám. Jednalo se především o Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Upozornil na to Deník.
„V období od loňského října do ledna 2025 odebírali a testovali zaměstnanci Centra hygienických laboratoří Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě vzorky pitné vody ze studní v domácnostech postižených zářijovou povodní v roce 2024. V Moravskoslezském a Zlínském kraji bylo odebráno téměř 1 100 vzorků, v Olomouckém 1 020 a v Jihomoravském kraji bylo kontrolováno přes pět desítek studní,“ řekla Kristýna Dolejšová ze Zdravotního ústavu Ostrava.
U řady domácností byla studna jediným zdrojem vody. Nejvíce postižené byly Moravskoslezský a Olomoucký kraj, částečně Zlínský kraj, minimálně zasažen byl Jihomoravský kraj. Zatímco v Moravskoslezském kraji nevyhovovalo 80 procent vzorků, v Olomouckém to bylo 92 procent.
„Zvolili jsme 13 nejdůležitějších parametrů tak, aby co nejlépe vyhověly dotazu, zda je voda vhodná k pití, či nikoli. Mezi obce s největším počtem otestovaných studní patřily Město Albrechtice, Heřmanovice, Čaková, Karlovice, Holčovice, Hošťálkovy, Nové Heřminovy, Mikulovice, Loučná, Písečná a Bělá. V těchto obcích bylo testováno i přes 100 studní,“ doplnila Lucie Hellebrandová z Centra hygienických laboratoří Zdravotního ústavu Ostrava.