
Vodohospodáři z Lesů ČR vytvořili za 920 tisíc korun na potoce Bystřička v chráněné krajinné oblasti Železné hory v Pardubickém kraji 92 zemních přehrážek, které brání rychlému odtoku vody z krajiny, erozi půdy a podpoří biodiverzitu.
Podnik vysvětlil, že voda jako dosud po deštích rychle neodteče, ale postupně se vsákne do půdy s asi třicetiletým porostem smrků, modřínů, olší a bříz. „Přehrazením lesotechnických meliorací se přestal les plošně odvodňovat. Z kulatiny jsme vytvořili příčné objekty přesypané zeminou a kameny. Zadržujeme vodu a vznikly i biotopy pro vodní a na vodu vázané organismy,“ řekl Zbyněk Morkus, vedoucí Správy toků pro oblast povodí Labe. Na projektu spolupracovaly Lesy ČR s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.
V roce 1991 byla za účelem ochrany nejcennější části Železných hor založena chráněná krajinná oblast. Zaujímá 284 kilometrů čtverečních, nejvyššími vrcholy je Vestec a Spálava. Oblast se rozkládá kolem Chotěboře a Ždírce nad Doubravou, táhne se dále na sever k Chrudimi a pokračuje za Seč k Ronovu nad Doubravou. Velkou plochu území pokrývá Chráněná krajinná oblast Železné hory a Geopark Železné hory, jelikož oblast se na rozloze 284 kilometrů čtverečních může pochlubit nejsložitější geologickou skladbou v celé Evropě.