Zaplavovaní lužních lesů na jižní Moravě

blank
Lesníci opět zvednou stavítka a v pátek 28. března zahájí tradiční zaplavování lužních lesů mezi Lednicí a Břeclaví. Za necelý měsíc by se mělo všechno vrátit do normálu. Lesy ČR opatření provádí vždy brzy na jaře, kdy je stále chladněji a kvůli stojaté vodě minimální riziko vzniku komáří kalamity.

„Doplňujeme zásoby podzemních vod a tím částečně nahrazujeme přirozený režim jarních povodní při rozlivech Dyje, které dnes kvůli vodohospodářským úpravám na řece nejsou možné,“ uvedl ředitel Lesního závodu Židlochovice Miroslav Svoboda. Voda zůstane v porostech zadržená do 22. dubna. „Během záplav může na lesních cestách proudit voda. Rozlít se  může na lednických loukách, v okolí hájenky Lubeš, v lese kolem starého říčního ramene Bruksa a v lokalitě Palachy. Upozorňujeme na to kvůli bezpečnosti,“ dodal Svoboda.

Podnik postupuje podobně také na sousedním polesí Tvrdonice, kde tamější luhy mezi Hodonínem a Lanžhotem podél hranice se Slovenskem začne zaplavovat zhruba za dva týdny. I tady zůstane voda maximálně tři týdny.

 

Scroll to Top