
Město Libavá se stále potýká s nadlimitním množstvím uranu v pitné vodě. Od státní příspěvkové organizace Armádní servisní dostala zprávu, že plánovaná výměna filtrů se opozdí kvůli zpoždění dodávky ze zámoří. Instalace by měla být hotová do 10. dubna.
Naměřené hodnoty uranu do 16,4 mikrogramu na litr stále neodpovídají normám, maximum udávané vyhláškou je 15 mikrogramů. V Libavé, která s nadlimitním množstvím uranu ve vodě bojuje dlouhodobě, však pro uran dočasně platí limit 25 mikrogramů na litr, a to kvůli výjimce vydané hlavní hygieničkou ministerstva obrany. Do úpravny Velká Střelná proudí podzemní voda z někdejšího Dolu Ján.
Hlavní hygienička ministerstva obrany Zuzana Dvořáková prodloužila povolení mírnějšího hygienického limitu do konce května. „Dodávaná pitná voda z úpravny Velká Střelná může představovat riziko nepříznivých zdravotních účinků při používání vody k přípravě umělé kojenecké stravy a při její spotřebě jako pitné u malých dětí ve věku přibližně do sedmi let a těhotných či kojících žen. Míra ohrožení veřejného zdraví se nezvyšuje,“ uvedla v rozhodnutí Dvořáková.
Obec už delší dobu zvažuje, že obnoví dodávky vody z Kružberské přehrady, odkud ji odebírala do roku 2012. Začala proto jednat se Severomoravskými vodovody a kanalizacemi Ostrava. „My jsme připraveni o situaci jednat, ale musíme prověřit stávající stav. Jde především o technický stav, nezbytné provozní náležitosti, předpokládané objemy odběrů nebo nutné opravy,“ řekl mluvčí vodáren Marek Síbrt.
Vodárenská nádrž na Moravici byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí Odry. Původní záměr převážně energetického využití průtoků Moravice byl přes úvahu o nalepšení průtoků pro zásobení ostravského průmyslu vodou s ohledem na rostoucí potřeby změněn na využití pro vodárenské účely.
Po vybudování výše ležící nádrže Slezská Harta, s níž Kružberk úzce spolupracuje v kaskádě, plní zajištění dodávky surové vody po vodárnu v Podhradí v dostatečném množství i kvalitě, nalepšování průtoků na Moravici, Opavě a Odře a vytvoření lepších podmínek pro život v tocích a umožnění průmyslových odběrů z nich.