Kubala z Povodí Vltavy: vodní blahobyt pomalu končí

blank
Předseda představenstva Svazu vodního hospodářství (SVH ČR) a generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala byl hostem konference v Kongresovém centru Praha, která se věnovala Světovému dni vody a zásadním aspektům českého vodního hospodářství.

„Když se podíváme na aktuální hydrologickou situaci, tak je podobná té z posledních let, kdy máme v průběhu zimního období čím dál tím méně zásob vody ve sněhu. Poslední roky sníh většinou napadne v listopadu a prosinci, potom roztaje v období, kdy ta voda není využita vegetací, ani jiným způsobem a odteče. Na jaře bývá sníh pouze ve vyšších polohách, ale úplně chybí ve středních polohách, kde se odehrává podstatná část doplňování zejména zdrojů podzemních vod a také využití vody pro nové vegetační období,“ uvedl v Praze Kubala.

Klimatické scénáře navíc podle něj nenabízí výhledově lepší obrázek. Budoucnost zdrojů vody pro zásobování obyvatel pitnou vodou, zdrojů vody pro energetiku i průmysl podle Kubaly závisí na tom, jaká opatření přijmeme dnes. Podle Kubaly se také ukazuje, ze Česku chybí několik vodních nádrží, kde bude možné vodu zadržet a nakládat s ní podle potřeby. „Podporou retence vody v krajině a akumulací vody ve vodních nádržích –tudy vede cesta. Vodní blahobyt pomalu končí a v našich podmínkách to platí dvojnásob,“ varoval Kubala.

Ředitel a člen představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) Vilém Žák dodal, že nejenom stav ledovců bezprostředně souvisí s klimatickým vývojem, který ukazuje, že v jeho důsledku nás čeká z hlediska vodohospodářského velmi složité období. Jako příklad uvedl loňské povodně. „Zasaženy byly zdroje vody, úpravny vody i distribuční síť a rovněž stokové sítě a čistírny odpadních vod. Doufám, že po těchto zkušenostech se již nenajde nikdo, kdo by zpochybňoval potřebu propojování vodárenských soustav, jako efektivního adaptačního nástroje,“ doplnil Žák.

Scroll to Top