
Stavba podle vodohospodářů prokázala význam při zářijové povodni, kdy zmírnila povodňovou vlnu a ochránila obce pod přehradou. Povodí Moravy ji dokončilo před několika měsíci. Nádrž po rekonstrukci bezpečnostního přelivu, skluzu a vývaru splňuje nové požadavky na zabezpečení vodních děl a dokáže bezpečně převést desetitisíciletou povodeň.
„Z vodohospodářského hlediska je významné především výrazné zvýšení kapacity bezpečnostního přelivu a zlepšení protipovodňové ochrany území pod přehradou, kterou vodní dílo zajišťuje přibližně pro 6 700 obyvatel Letovic a dalších obcí. Význam provedené rekonstrukce se již prokázal během povodní na podzim roku 2024. Vodní dílo tehdy významným způsobem transformovalo povodňovou vlnu. Díky tomu prakticky nevznikly žádné škody na majetku v území pod přehradou,“ vyzdvihnul přínos oceněné rekonstrukce ředitel Povodí Moravy David Fína.
Ocenění převzal 21. března při slavnostním setkání vodohospodářů při příležitosti Světového dne vody. Soutěž Vodohospodářská stavba roku 2024 vyhlásil Svaz vodního hospodářství ČR ve spolupráci se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR. Komise ocenila například zvolené konstrukční řešení stavby a začlenění nových prvků do původního díla.
„Při hodnocení přínosů rekonstrukce Letovic je třeba vyzdvihnout především komplexní modernizaci při zachování původní koncepce díla. Zkvalitnění konstrukčních řešení bylo dosaženo použitím současných technologií a postupů, které zajišťují vyšší kvalitu a životnost konstrukcí. Z architektonického hlediska došlo k citlivému začlenění nových prvků do původního estetického konceptu. Vznikla vydařená kombinace betonových konstrukcí s ocelovými prvky a kamenného opevnění. Ta vytváří atraktivní industriální charakter harmonicky zasazený do okolní krajiny,“ uvedla komise.
Stavbu ovlivnila povodeň
Práce se neobešly bez komplikací. „Při stavebních pracích na vývaru byly zjištěny nepředvídatelné geologické poměry. Museli jsme proto výrazně změnit pracovní postup. Úpravy projektové dokumentace a změna pracovního postupu vedly k posunutí termínu dokončení o sedm měsíců,“ řekl v prosinci tehdejší ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Kvůli zářijové povodni musely být krátce přerušeny práce na opevnění koryta pod nádrží.
„V průběhu stavby jsme řešili několik povodňových situací. Díky snížené hladině však povodňové epizody neohrozily stavbu ani celkovou bezpečnost vodního díla. Naopak v těchto podmínkách splnilo vodní dílo svoji protipovodňovou funkci a při zářijové povodni dokázalo snížit kulminační přítok ve výši téměř pětileté vody na polovinu,“ doplnil Gargulák.
Zásadní pro posuzování bezpečnosti vodních děl za povodní je bezpečné převedení návrhové povodně, která v minulosti u významných vodních děl byla na úrovni stoleté povodňové vlny a dnešní zpřísněné standardy jdou až na úroveň tisícileté povodňové vlny. Letovice na Křetínce slouží společně s vodním dílem Boskovice k nadlepšení průtoků ve Svitavě.