
Ačkoliv se podle vodohospodářů Severomoravských vodovodů a kanalizací letošní zaměření oslav Světového dne vody na ledovce může zdát pro naši zemi z hlediska geografie a přírodních poměrů odtažité, tak je stále součástí širší problematiky klimatické změny.
Generální ředitel vodáren Anatol Pšenička řekl, že význam ledovců jako nezastupitelného zdroje vody je nezpochybnitelný, stejně jako je nezpochybnitelné to, že po celém světě pozorujeme problémy týkající se ubývání ledovců, a tedy zásob vody v nich. Problémy související s klimatickou změnou podle něj pociťuje i moravskoslezský region.
„Aktuálně jsme v posledních měsících svědky opačné situace, kdy zásoby ve sněhu na našich horách jsou na začátku jara na minimu, protože v zimě nenapadl sníh. To ale neplatí jen pro nás, ale také pro turisticky oblíbené lokality ledovců jen pár stovek kilometrů za našimi hranicemi, kam lidé z České republiky jezdí běžně lyžovat,“ uvedl Pšenička.
Povodně v září 2024 přinesly pro společnost i přes řadu preventivních provozních opatření škody ve výši stamilionů korun. Vodárny musely odstraňování škod zaplatit ze svých zdrojů, protože na dotační prostředky nemá jako soukromá společnost na rozdíl od veřejných subjektů nárok. Všechna zařízení jsou v současnosti v plném provozu, nicméně v dalším období bude nezbytná řada navazujících oprav.
„Povodně jasně prokázaly nezastupitelnou roli Ostravského oblastního vodovodu jako páteřního systému pro výrobu a distribuci pitné vody v regionu. Ukázalo se, že stejně jako sucho, tak také přívalové deště a jejich následky mají bezprostřední dopad na lokální zdroje pitné vody, z nichž pochází pět procent naší produkce,“ doplnil Pšenička.