
Ministerstvo zemědělství dá letos 650 milionů na opatření ke zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody, zejména na posílení infrastruktury vodovodů a kanalizací. Médiím to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
„Počítáme s podporou minimálně stovky akcí ve výši jedné miliardy korun u dotačního programu rozvoje infrastruktury vodovodů a kanalizací,“ řekl Výborný. Miliarda také půjde na protipovodňová opatření, například na stavbu poldrů.
„Do opatření na zadržování vody v krajině, obnovu půdy nebo na opatření proti povodním investuje i ministerstvo životního prostředí, které za posledních deset let vynaložilo 14 miliard korun na povodňová opatření a 12 miliard korun na projekty týkající se sucha,“ řekl šéf resortu Petr Hladík (KDU-ČSL).
Vodohospodáři zároveň při příležitosti Světového dne vody zdůraznili důležitost boje se suchem a zajištění dostatečných a kvalitních vodních zdrojů, a to zejména v době přetrvávající změny klimatu. Ačkoli tání světových ledovců Českou republiku bezprostředně neohrožuje, ministři i vodohospodáři upozornili na to, že dopady tání ledovců a klimatické změny lze pozorovat také v ČR.
„Klimatická změna s sebou přináší extrémy, které zažíváme také u nás. Na jednu stranu velká sucha, na druhou stranu povodně, jako jsme zažili loni v září,“ upozornil Hladík. Předseda Svazu vodního hospodářství a generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala jako jeden z konkrétních dopadů tání ledovců v ČR zmínil chybějící zásoby vody ve sněhu.
Ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) uvedl, že v důsledku tání ledovců a klimatické změny čeká vodohospodáře velmi složité období. Zásoby podzemní vody podle něj v současnosti nejsou dobré a přestože vodárenské nádrže jsou v ČR v současnosti naplněné, za několik měsíců to může být jinak.