
Rapotínská bioplynová stanice prošla rekonstrukcí technologií a navýšení výrobní kapacity, na které se podílela společnosti HUTIRA. Zakázka byla podle firmy specifická tím, že se nejednalo o standardní kontejnerové řešení, které běžně dodává, ale šlo o instalaci jednotky do stávající budovy. Stanice je v provozu čtyři roky.
„Během modernizace jsme dodali a nainstalovali vtláčecí jednotku HUTIRA, která zajišťuje bezpečné a efektivní vtláčení biometanu v požadované kvalitě do vysokotlaké plynárenské sítě GasNet. Technologie je klíčová pro ověření kvality a parametrů vyrobeného biometanu v souladu s legislativou a požadavky distribučních společností. Zajišťuje také požadovaný tlak a přesné měření biometanu dodávaného do plynárenské sítě,“ vysvětlila firma.
HUTIRA uvedla, že během připrav a instalace čelila nevyzpytatelnému počasí, které do oblasti přineslo intenzivní srážky. V důsledku těchto srážek se zvedla hladina řeky Desné, což vyvolalo obavy z možného zatopení celého areálu. „Naštěstí se bioplynová stanice a areál vyhnuli negativním dopadům této mimořádné situace, zatopení se podařilo předejít a projekt modernizace byl úspěšně dokončen,“ doplnila společnost.
Vodárenský materiál pomohl Chortkivu
Dobročinné aktivity firmy na pomoc Ukrajině probíhají od počátku války v roce 2022. V posledních týdnech roku 2024 HUTIRA ve spolupráci s Nadací Partnerství, Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a Generálním ředitelstvím HZS ČR úspěšně dodala vodárenský sortiment do zasažených oblastí. Sortiment zahrnoval šoupátka, univerzální a multimateriálové spojky, klapky, kulové ventily a další montážní materiál, mimo to také kompletní elektrická svítidla.
Chortkiv v Ternopilské oblasti tak mohl opravit vodovodní potrubí, což bylo zcela klíčové pro obnovu městské infrastruktury. Skupina působí jak v České republice, tak na Slovensku, v dalších evropských zemích nebo Kanadě. Specializuje se na plynárenství, vodárenství a energetiku.