Nová vizualizace vodního díla Kryry

blank

Povodí Ohře pokračuje v přípravě vodního díla Kryry. Nová vizualizace přiblíží nejen vzhled a umístění přehrady v jednom z nejsušších míst České republiky, ale také hlavní účely nádrže a jejím fungování ve vodohospodářské soustavě. Stavba má být zahájena za deset let.

Státní podnik počítá s tím, že přehradu uvede do provozu v roce 2041. S délkou hrází 370 metrů, výškou 22,5 metru a zatopenou plochou 119 hektarů půjde o největší vodní dílo na rozhraní čtyř krajů – Ústeckého, Karlovarského, Plzeňského a Středočeského. Objem nádrže má činit 9,8 milionu metru krychlových vody. Sloužit bude k akumulaci vody, ochraně proti velké vodě a rekreaci.

„V roce 2024 jsme dokončili předprojektovou přípravu, během níž jsme upřesnili technická řešení týkající se například hráze, funkčních objektů, dopravní infrastruktury a přeložek inženýrských sítí. Předprojektová příprava zpřesnila technické požadavky na stavbu pro dořešení majetkoprávního vyrovnání a finanční náklady pro navazující přípravu a samotnou realizaci stavby,“ uvedla mluvčí Dana Zikešová.

Povodí Ohře podle ní v současnosti pracuje na přípravě podkladů pro zpracování dokumentace pro povolení stavby včetně dokumentace EIA a inženýrsko-geologickém průzkumu, který zahrnuje například stavebně-technické průzkumy stávajících mostů či doplnění monitorovacích vrtů. Letos budou pokračovat výkupy pozemků.

Kromě toho budou v regionu stát menší nádrže, Senomaty a Šanov. Obě stavby si vyžádají dohromady necelou miliardu. Stavby se oproti předpokladům před pěti lety prodraží kvůli inflaci a situaci ve stavebnictví. Nádrže by nicméně měly být uvedeny do provozu za sedm let. Menší hráze mají zajistit a zlepšit minimální zůstatkové průtoky pod profilem vodního díla. Dále budou sloužit pro odběry pro zásobování zemědělství a měly by mít částečně protipovodňový efekt. Součástí opatření pro řešení sucha jsou přírodě blízká opatření.

Video zde.

Scroll to Top