
Kompletní propojení soustavy zajistí regionu dostatek kvalitní vody a zmírní dopady klimatických změn. V některých lokalitách totiž není během roku dostatek vody. Realizace projektu bude trvat několik let. ČTK to řekl ředitel Bohuslav Vaňous.
„Relativně nedávno jsme propojili oblast Jablonecka a Letohradska, a teď to chceme propojit směrem na Lanškroun, protože tam je menší kapacita vodních zdrojů,“ řekl Vaňous. Stavba propojí skupinové vodovody Letohrad, Lanškroun a Orlickou skupinu a zajistí dostatek pitné vody pro obyvatele i průmysl.
„Tento krok zlepší dostupnost kvalitní vody a zmírní dopady klimatických změn. Nové propojení využije volnou kapacitu letohradských zdrojů, čímž posílí zásobování Lanškrouna až o 20 litrů za sekundu. Nové propojení tak nejen kompenzuje pokles, ale může nahradit také případný výpadek některého z existujících zdrojů Lanškrounské skupiny,“ uvedl dále Vaňous.
Například obec Bystřec je v současnosti závislá na lokálních zdrojích. „Studny u potoka a gravitační prameniště trpí kolísající vydatností a kvalitou vody, přičemž v létě a na podzim dochází k poklesu hladiny kvůli nízkým srážkám. V období 2013 až 2022 probíhaly pokusy o získání stabilního vodního zdroje vyhloubením tří nových vrtů, které však byly neúspěšné,“ pokračoval Vaňous.
Celkem by mělo vzniknout 13,5 kilometru vodovodních řadů, dvě čerpací stanice potřebují větší kapacitu a vodárny postaví jednu novou stanici a k tomu několik armaturních šachet. Náklady by se měly pohybovat kolem několika desítek milionů korun. Finální částka vzejde z tendru. Podle Vaňouse vodárny ročně proinvestují kolem padesáti milionů korun.