
Pro pražský vodovodní systém je aktuálně zpracováván středně a dlouhodobý výhled využití a vzájemné zastupitelnosti zdrojů za různých provozních stavů. Na vodohospodářské konferenci Voda Zlín 2025 to uvedl Jindřich Šesták z Pražské vodohospodářské společnosti (PVS).
Kromě zabezpečenosti potřeby vody samotného hlavního města budou při zpracování zohledněny potřeby mimopražských odběratelů a možnosti nadřazeného distribučního systému. Šesták ve Zlíně dále řekl, že jsou proto navrženy a v matematickém modelu budou posuzovány různé scénáře vývoje, s důrazem na návrhové scénáře počítající s různě dlouhou plánovanou odstávkou štolového přivaděče ze zdroje Želivka.
Šesták během prezentace dále informoval o tom, že jsou k posouzení navrženy scénáře havárií na klíčových prvcích pražské vodárenské infrastruktury. Výpočty budou podle něj provedeny pro časové horizonty 2035 a 2050, s využitím aktuálních demografických projekcí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
PVS proinvestuje přes tři miliardy
PVS bude letos investovat do infrastruktury v Praze přes tři miliardy korun. Zhruba 1,7 miliardy zamíří do vodovodních staveb a dalších zhruba 850 milionů korun do kanalizační infrastruktury. Dále budou pokračovat investice do Ústřední čistírny odpadních vod nebo pobočných čistíren odpadních vod. Více než miliardu vloží do nově zahajovaných staveb. Například rekonstrukce kbelské čistírny odpadních vod si vyžádá 120 milionů korun.
PVS bude také disponovat stomilionovou rezervou na neplánované stavby. Stoprocentním vlastníkem PVS je hlavní město Praha. Společnost má na starosti vodohospodářskou infrastrukturu. Vodu v metropoli distribuují PVK, jejichž většinovým vlastníkem je Veolia a menšinovým Praha. PVK mají do roku 2028 od PVS majetek pronajatý. PVS s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) a Veolií také od začátku spolupracuje na stavbě unikátního osvětového centra Hydropolis na Vinohradech.