
Více než 35 tisíc obyvatel na Olomoucku bude mít od dubna nového dodavatele pitné vody. Na konci března vyprší Moravské vodárenské koncese na provozování vodovodů a kanalizací, a tyto služby převezme Vodohospodářská společnost Olomouc. Změna představuje podle VHS náročný proces, ale také příležitost a výzvu. Ve Zlíně o tom hovořil ředitel Tomáš Kučera.
Příspěvek přiblížil probíhající proces transformace společnosti, jakožto dosavadního vlastníka vodohospodářské infrastruktury, který přechází od oddílného modelu provozování k modelu smíšenému. Změna provozovatele se týká více než sedmi tisíc odběrných míst.
Na konferenci uvedl, že jsou popsány klíčové kroky transformace, včetně ukončení stávajících provozních smluv, budování interních kapacit pro provozování infrastruktury a zajištění souladu s legislativními požadavky. Vodohospodáři podle Kučery diskutují o výzvách spojených s tímto přechodem, jako jsou potřeba odborného personálu, investice do technického vybavení a řízení rizik spojených s provozem. Počet zaměstnanců VHS se téměř ztrojnásobí.
„Je to velmi náročné období pro zaměstnance. Všechnu energii teď ve třiceti lidech vkládáme do převzetí odběratelů, majetku a s tím souvisejících úkonů. Řešíme informační systémy, zákaznický portál, nákup vybavení, provoz zákaznických center a množství administrativních úkonů, které je třeba splnit,“ řekl dříve Kučera.
Moravská vodárenská byla dosavadním provozovatelem vodovodů a kanalizací ve většině měst a obcí od roku 2000 na základě koncesní smlouvy. Společnost bude od dubna dále zásobovat pitnou vodou přes 190 tisíc obyvatel, a provozovat 17 úpraven vod, 38 vodojemů, 11 skupinových vodovodů, 7 místních vodovodů, 10 kanalizací a 8 čistíren odpadních vod.