Pod mužem se v Plzni probořil led, zachránili ho hasiči

blank

Ačkoli současné mrazivé počasí na řadě míst republiky vyzývá k zimním radovánkám a bruslení na zamrzlých plochách, vodárny, složky IZS nebo obce neustále varují na možná rizika. Asi čtyřicetiletého muže, pod kterým se probořil led na Třemošenském rybníku v Plzni, zachraňovali hasiči. ČTK o tom informoval mluvčí Petr Poncar.

Muže vyšetřili záchranáři a po zajištění tepelného komfortu ho bez zranění pouze s lehkým podchlazením předali do zdravotnického zařízení, uvedl Martin Štěpán ze záchranné služby. „Led na soustavě boleveckých rybníků je již nestabilní a neposkytuje bezpečnou oporu pro pohyb na něm,“ varoval Poncar.

Bruslení na ledu v přírodě. To, co se jeví na první pohled jako zábava, se rychle může změnit v boj o život. Co dělat, když se pod někým led propadne, vysvětlují profesionální hasiči. Před vstupem na led musíme ověřit jeho pevnost, nejlépe dupnutím na okraj vodní plochy. Na zamrzlou ledovou vodní plochu je vhodné vstupovat, pokud se celodenní teploty drží pod bodem mrazu alespoň po dobu deseti dnů a tloušťka ledu je nejméně dvacet centimetrů.

Pokud přece jenom uslyšíme praskání, vraťme se ihned na břeh. Totéž platí pro trhliny, praskliny v ledu. K ledovému propadlišti nikdy ne vestoje. Jestliže se někdo propadne ledem, nikdy se k danému místu nepřibližujte vestoje, ale v kleče nebo plazením, na pomoc si vezměte delší větev, případně hokejku, bundu, opasek nebo lano. Je dobré, aby někdo zůstal na břehu a měl u sebe nabitý mobilní telefon a dokázal popsat, kde se nachází (název plochy, nejbližší ulice, číslo domu, pouliční lampy, GPS souřadnice aj.).

Zachráněnému se po vytažení z vody snažme zajistit teplo a suché oblečení. V případě šoku nebo silného podchlazení přivolejme zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155 nebo hasiče na lince 150 či 112. Při selhání základních životních funkcí zahajte okamžitě resuscitaci zachraňovaného a pokračujte v ní až do příjezdu záchranářů. Vodohospodáři opakovaně upozorňují před vstupem na plochu nádrží, které se nachází v ochranném pásmu I. stupně. To má za cíl chránit vodní zdroj v bezprostředním okolí, nehledě na nebezpečí pro veřejnost.

Ilustrační foto

Scroll to Top