Do roklí v Českém Švýcarsku se vrací voda

blank

Ve dvou roklích v Národním parku České Švýcarsko v těchto dnech probíhá likvidace starých odvodňovacích příkopů. Jedná se o boční rokle navazující na údolí České silnice, konkrétně o Mlýnskou rokli a Střeleckou dolinu. Kvůli usnadnění lesnického hospodaření byla voda z původně podmáčených údolí v minulosti cíleně odváděna.

„Zejména v letních měsících bývá v naší krajině pískovcových skal voda velkou vzácností. Rušením starých odvodňovacích kanálů dojde ke zpomalení jejího odtoku z vlhkých roklí. Vytváříme tedy vhodné podmínky pro obnovu zdejších cenných společenstev rostlin i živočichů,“ uvedl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Petr Kříž.

Převážnou většinu údolí či roklí v Českém Švýcarsku utváří dočasné vodní toky, které vedou vodu především v zimních a jarních měsících. Stávající odvodňovací příkopy jsou s využitím kráčejícího bagru přerušovány, jsou do nich vkládány dřevěné přehrážky a přímé úseky odvodňovacího příkopu jsou zasypávány místním materiálem. Účinnost prováděných opatření průběžně vyhodnocují experti z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Národní park České Švýcarsko, který byl vyhlášen na začátku roku 2000, je nejmladším národním parkem v České republice. Rozkládá se na území 72 km². Katastrálně se nachází v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Foto: Daniela Pilařová/Český rozhlas

Scroll to Top