
Nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě v těchto dnech nabízí ideální podmínky pro přírodní bruslení. Led dosahuje tloušťky až 15 centimetrů. V každém případě by měli být bruslaři obezřetní, místy je totiž led slabší. Správce nádrže ze společnosti ČEVAK Deníku popsal rizikové oblasti a bezpečnější lokality pro zimní bruslení.
„Nejlepší je to u loděnice, kde je pozvolný vstup a netočí se voda. Ideální je to také na Sokolské plovárně. Bruslaři tam mají krásný přístup a dostatek místa na přezouvání, led je tam stabilní,“ řekl Deníku vodohospodář Jiří Černý, který nádrž dlouhodobě spravuje. V lokalitách s menší hloubkou je led tlustý 15 centimetrů.
Promrzání pomáhají noční mrazy. Led je slabší kolem břehů a lidé by se podle Černého měli vyhnout hlavně straně, kde je výpust. „U stavidel a vypouštěcího objektu, tam je neustálý pohyb, otevírá se voda a průtok. Na této straně není kvůli pohybu vody pořádný led tak dva metry od břehu,“ upozornil správce.
Láká také Malý Jordán
Dobře promrzlá je podle něj plocha sousedního Malého Jordánu, který je mělčí a z větší plochy zastíněný. Všeobecně uváděná bezpečná tloušťka ledu je od 12 do 18 centimetrů. Vydržet by měla minimálně do pátku 21. února.
Jordán je nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě. Byl vybudován v roce 1492 jako zásobárna pitné vody pro město. Má plochu asi 50 hektarů a maximální hloubka činí 14 metrů. Od konce roku 2011 do roku 2014 procházel velkou obnovou, při které byla vybudována spodní výpusť a také proveden archeologický průzkum, odhaleno bylo mimo jiné sídliště ze starší doby bronzové a středověká cihelna.
Co dělat, když se pod někým propadne led?
Nezapomeňme na to, že vstup na zamrzlou vodní plochu může být riskantní. Co dělat, když se pod někým led propadne, vysvětlují profesionální hasiči. Bruslení na ledu v přírodě. To, co se jeví na první pohled jako zábava, se rychle může změnit v boj o život. Před vstupem na led musíme ověřit jeho pevnost, nejlépe dupnutím na okraj vodní plochy.
Na zamrzlou ledovou vodní plochu je vhodné vstupovat, pokud se celodenní teploty drží pod bodem mrazu alespoň po dobu deseti dnů a tloušťka ledu je nejméně dvacet centimetrů. Pokud přece jenom uslyšíme praskání, vraťme se ihned na břeh. Totéž platí pro trhliny, praskliny v ledu. K ledovému propadlišti nikdy ne vestoje.
Jestliže se někdo propadne ledem, nikdy se k danému místu nepřibližujte vestoje, ale v kleče nebo plazením, na pomoc si vezměte delší větev, případně hokejku, bundu, opasek nebo lano. Je dobré, aby někdo zůstal na břehu a měl u sebe nabitý mobilní telefon a dokázal popsat, kde se nachází (název plochy, nejbližší ulice, číslo domu, pouliční lampy, GPS souřadnice aj.).
Zachráněnému se po vytažení z vody snažme zajistit teplo a suché oblečení. V případě šoku nebo silného podchlazení přivolejme zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155 nebo hasiče na lince 150 či 112. Při selhání základních životních funkcí zahajte okamžitě resuscitaci zachraňovaného a pokračujte v ní až do příjezdu záchranářů.
Fotogalerie v Deníku zde.