Díky příznivým klimatickým podmínkám mohla být zahájena betonáž dalších dvou vyhnívacích nádrží. První dvě byly vybetonovány se začátkem roku. Stavba je součástí obřího projektu Kalové hospodářství ČOV Brno – Modřice, jehož cílem je výstavba kapacitního a provozně stabilního zařízení na zpracování kalů za 3,5 miliardy.
Brněnské vodárny a kanalizace uvedly, že ve čtyřech vyhnívacích nádržích bude zahuštěný směsný kal anaerobně stabilizován, s dobou zdržení minimálně 20 dnů. Maximální hydraulický objem vyhnívacích nádrží je 26 400 kubíků. Ve vyhnívacích nádržích vzniká kalový plyn, který je významným zdrojem pro výrobu elektrické energie a tepla.
Kalové hospodářství je klíčovou součástí procesu čištění odpadních vod, při němž se z odpadní vody odstraňují nečistoty a škodlivé látky, aby se voda mohla vrátit do přírody. Během tohoto procesu vzniká kal, tedy směs vody a pevných částic, které byly separovány z vody. Kalové hospodářství zajišťuje jeho bezpečné a efektivní zpracování.
Podle náměstka primátorky Reného Černého koncepce rozvoje ČOV Brno – Modřice potvrdila průběžně rostoucí zatížení kalové linky a současně doporučila možná opatření včetně zvýšení efektivnosti energetického hospodářství. Ročně zpracuje čistírna zhruba 35 milionů kubíků vody – stejné množství by naplnilo dvě Brněnské přehrady, a ještě její další polovinu.
Čistí se tu odpadní vody nejen z Brna, ale z rozsáhlého území kolem, a to od více než 420 tisíc obyvatel regionu. Mezi nejvýznamnější investiční akce posledních let patří také loni dokončená dostavba dvou dosazovacích nádrží biologického čištění odpadních vod za více než 300 milionů.