Oprava úpravny vody a zastaralého přívodního řadu ve Výsluní na Chomutovsku skončí podle informací Deníku počátkem letošního července.
Místní úpravna zajišťuje úpravu surové vody na pitnou zejména odstraňováním radonu a regulací pH. Voda je odtud dodávána přívodním řadem do dvou vodojemů a dále do Výsluní. Modernizace se podle Deníku týká dvou kilometrů přívodního vodovodu, práce na úpravně zahrnují částečnou demolici původního a výstavbu nového o něco většího objektu.
Rekonstruované vodovodní řady byly podle SVS, investora stavby, při rekonstrukci odstaveny a zásobování okolních nemovitostí pitnou vodou je zajištěno provizorním povrchovým vodovodem, tzv. suchovodem. Na Chomutovsku letos SVS naplánovala 13 staveb za necelých 190 milionů korun. V krušnohorském Výsluní žijí zhruba tři stovky obyvatel.
150 korun za kubík vody
Za dodání 1 000 litrů pitné vody a odvedení a vyčištění stejného množství vody odpadní zaplatí letos obyvatelé severočeského regionu 149,89 korun. Z této částky vodohospodáři státu odvedou 33 korun a 63 korun investují zpět do vodárenské infrastruktury ve formě obnovy majetku a potřebných oprav.
„V této ceně je obsaženo jednak vyrobení a přivedení pitné vody do domácností, provozoven, podniků, škol a podobně, ale také odvedení a vyčištění vody odpadní. A pochopitelně mnoho dalších služeb zejména garance toho, že pracovníci skupiny Severočeská voda jsou připraveni dělat vše pro to, aby pro naše odběratele zajistili bezproblémové zásobování kvalitní pitnou vodou,“ vysvětluje generální ředitel SVS Bronislav Špičák.
Výše vodného a stočného respektuje hranici sociální únosnosti a nepřevyšuje dvě procenta hrubého příjmu domácnosti v regionu. „Průměrná severočeská rodina si oproti roku 2024 připlatí jen asi 43 korun měsíčně,“ dodává mluvčí Mario Böhme.
Foto: Deník