
Hladina nádrže na Tachovsku se znovu dostala na obvyklou úroveň. Téměř na suchu byla loni na podzim, kdy Povodí Vltavy upustilo kvůli opravě malé vodní elektrárny hladinu asi o pět metrů. Na postupné napouštění se můžete podívat na stránkách Deníku.
„Hladina před Novým rokem dosáhla obvyklé úrovně pro zimní období, kdy byla ukončena mimořádná manipulace a nádrž byla opět napuštěna. V tuto chvíli se hladina nachází na kótě 351,52 metru nad mořem, tedy v rozmezí zásobního prostoru,“ uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
Vypouštění trvalo od začátku září do poloviny října. Skupina ČEZ několik týdnů opravovala vodní elektrárnu. Ty mají energetický, vodohospodářský i ekologický význam. Vyznačují se velkou pohotovostí, nezatěžují životní prostředí a představují levný zdroj elektrické energie.
Klíčový obnovitelný zdroj
Ačkoli v ČR nejsou přírodní poměry pro budování velkých vodních energetických děl ideální, hrají u obnovitelných zdrojů u nás vodní elektrárny prim. Místní toky nemají potřebný spád ani dostatečné množství vody. Proto je podíl výroby elektrické energie ve vodních elektrárnách na celkové výrobě v ČR poměrně nízký.
Významným posláním vodních elektráren v ČR je sloužit jako doplňkový zdroj výroby elektrické energie, a využívat především schopnosti rychlého najetí na velký výkon, a tedy operativního vyrovnání okamžité energetické bilance v tuzemské soustavě.
Vodohospodářství i turismus
Přehrada Hracholusky na dokončená na konci roku 1964. Je klíčová z vodohospodářského pohledu, ale zároveň představuje významnou rekreační oblast. Přehrada stojí na Mži přibližně 20 kilometrů západně nad Plzní. Vznikla vybudováním sypané hráze a zaplavením malebného údolí řeky. Jejím účelem byla zejména akumulace vody pro průmysl, závlahy a teplárnu.
Dalšími účely jsou snížení účinků povodní, rekreace, energetické využití, rybolov a zajištění minimálního zůstatkového odtoku. V okolí nádrže je množství chat, rekreačních objektů a autokempů.
Ilustrační foto/VD Hracholusky