
V bilančním článku, ve kterém se ministerstvo životního prostředí ohlíží za uplynulým rokem, například vyzdvihuje, že se resortu podařilo schválit větší ochranu vody.
„Rok 2024 byl pro ministerstvo životního prostředí rokem konkrétních kroků, které měly přímý dopad na ochranu přírody a zajištění udržitelného rozvoje naší země. Prosadili jsme novely zákonů, které zajišťují vyšší ochranu vody a půdy, našich nejcennějších přírodních zdrojů,“ hodnotí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
V létě totiž vešla v účinnost havarijní novela vodního zákona, která zavedla digitální registr výpustí a kontinuální sledování vypouštěných odpadních vod. „Novela nejen usnadňuje zvládání havárií, ale zaměřuje se i na účinnou prevenci. Registr výpustí výrazně ulehčí určení původce havárie a novela zvyšuje až pětinásobně sankce za znečištění povrchových vod,“ konstatuje ministr.
Přípravou Ústavní ochrany vody se teď zabývají poslanci. V reakci na povodně pak ministerstvo chystá druhou novelu vodního zákona, která umožní zrychlené budování zejména přírodě blízkých protipovodňových opatření, jako jsou suché poldry, nádrže či mokřady.