Stotřicetimetrové boční meandrující koryto Hajmrlovského potoka letos vytvořili v katastrálním území Starého Města pod Králickým Sněžníkem vodohospodáři z Lesů ČR.
„Do koryta jsme umístili kamenné prahy, které ho stabilizují a brání hloubkové erozi,“ řekl Karel Vašek, vedoucí správy toků pro povodí Moravy z Lesů ČR. Díky stavbě za více než 330 tisíc korun vznikly meandry s mírnými proměnlivými sklony svahů, díky nimž se voda přirozeně rozlévá do terénu. Projekt podpořila Evropská unie z Operačního programu Životní prostředí.
Lesy ČR vysvětlily, že v tůních, z nichž jsou tři průtočné součástí koryta, vyhovuje zvlněný terén zejména obojživelníkům, jako jsou například skokan hnědý nebo mlok skvrnitý. „Díky provedené úpravě krajiny se zvyšuje retenční schopnost půdy, snižuje riziko povodní a zlepšuje biodiverzita. Obdobné ekologické projekty podporujeme u našeho programu Vracíme vodu lesu,“ dodal Vašek.
Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 hektarů. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 metrů. Králickému Sněžníku se také říká střecha Evropy. Pod vrcholem v nadmořské výšce 1 380 metrů vyvěrá pramen řeky Moravy upravený jako studánka.
Foto: Pramen Moravy/Králický Sněžník (Tomáš Ondra