Ačkoli byly toky na Šumpersku a jejich okolí silně poškozeny zářijovou povodní, kdy průtoky dosahovaly výše pětisetleté povodně, nyní jsou díky práci vodohospodářů z Povodí Moravy ve všech lokalitách koryta průtočná a dokončeny jsou rozsáhlé práce na poškozených břehových porostech.
Současně jsou zajištěné poškozené břehy v místech, kde nově vymletá koryta řek ohrožovala nemovitosti, silnice a infrastrukturu. Jednalo se například o Petříkov, Ostružnou, Jindřichov, Hanušovice, Bohdíkov, Loučnou nad Desnou, Rapotín, Šumperk a další, uvedlo Povodí Moravy.
Náklady na zabezpečovací práce na korytech toků a u vodních děl přesahují 120 milionů korun. Cílem vodohospodářů je dokončení zabezpečovacích prací do konce roku 2024 tak, aby byla koryta připravena na zvýšené průtoky při jarních táních.
10 miliard na odstranění škod
Ministerstvo zemědělství připravilo program na odstranění povodňových škod na státním vodohospodářském majetku. Na obnovu půjde deset miliard. Opravy jsou plánovaný nejméně do roku 2030.
„Podzimní povodně napáchaly na vodohospodářském majetku ve vlastnictví státu rozsáhlé škody, které dosahují téměř třinácti miliard korun. Deset miliard na opravu poskytneme z našeho programu, zbytek peněz si zajistí ze svých zdrojů samy Povodí a Lesy ČR. Všechny vzniklé škody chceme odstranit do konce roku 2030. Financování jsme už předjednali s ministerstvem financí,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Voda brala, co jí stálo v cestě
Voda v září poničila koryta, hráze, protipovodňová opatření a další stavby. Dále je nutné odstranit nánosy a naplaveniny, kterými velká voda zanesla řeky, potoky, rybníky a nádrže. Ministerstvo dále uvedlo, že náprava povodňových škod a obnova povodní poničených objektů začala zejména u významných vodních toků a v okolí měst a obcí, aby se co nejrychleji opět zprovoznila opatření, která jsou nezbytná pro ochranu životů a majetků.
Za alokovaný objem peněz se opraví protipovodňová opatření a napraví se stabilita dna a břehů toků. Ministerstvo předpokládá, že se nejvíce bude opravovat v následujících třech až čtyřech letech. Zářijové povodně zasáhly zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj a částečně další kraje. Největší škody zaznamenaly podniky Povodí Odry, Povodí Moravy a Lesy ČR.