Vodohospodáři Povodí Ohře začali letos s průzkumem před stavbou plánovaného přivaděče vody z Nechranické přehrady na Chomutovsku do chystané nádrže u Kryr na Lounsku, která by mohla zásobovat také povodí Berounky. Do rakovnického regionu by mělo téct až 200 litrů za vteřinu. Tématem se dříve zabýval Český rozhlas.
„Zjišťujeme, jaké tam jsou zeminy. Vrtáme buď 3, 15 nebo 30 metrů. Tři metry jsou pro samotnou trasu přivaděče, 15 metrů pro přechodovou komoru a 30 metrů jsou pozorovací vrty pro svahové nestability,“ vysvětlila Darina Vošahlíková, vedoucí terénních prací.
Podle mluvčí Povodí Ohře Dany Zikešové vzniknou čtyři přivaděče o různých délkách. Nyní probíhá inženýrsko-geologický průzkum, díky kterému Povodí Ohře zjistí, jaké je tam podloží, aby zde mohlo položit potrubí o průměru do 600 milimetrů. Ke stavbě by mohlo dojít za tři roky.
Generální ředitel Povodí Ohře Jan Svejkovský upozornil na dopady klimatické změny. V dalších desítkách let bude podle něj docházet ke zvýšení teploty a zároveň k vyšším výparům a budou také jinak rozložené srážky. „Z toho vyplynulo, že bude potřeba řešit dotaci z externího povodí. Logicky se nabízely dvě možnosti – buď z Berounky, nebo z Ohře,“ řekl Svejkovský.
Klíčovým projektem je propojení vodní nádrže Nechranice s lomem Nástup Tušimice. „Tím bychom třeba z dnešních 8 metrů krychlových za sekundu minimálního zůstatkového průtoku získali asi 13. Samozřejmě, že tam bude úbytek vody z výparu – to všechno ale bude pokryté zvětšením objemu těch původních Nechranic,“ dodal Svejkovský.
Těžba v hnědouhelném lomu Nástup Tušimice na Chomutovsku má skončit mezi lety 2030 až 2040. Lom by mohl být následně částečně zatopen vodou. Nakloněn k tomu je Ústecký kraj, který počítá s vodní plochou Libouš ve svých rozvojových plánech.
Hlavním účelem Nechranic je zajišťování minimálního zůstatkového průtoku pod nádrží v profilu Stranná, nadlepšování pro zásobení vodárenské, pro průmysl, energetiku, zemědělství a rekultivace, snížení velkých vod na Ohři a částečná ochrana území pod nádrží před povodněmi a výroba elektrické energie v MVE Nechranice. Dalšími účely jsou likvidace následků havárií, vodní sporty, sportovní rybolov a rekreace.