
Město v příštím roce plánuje proinvestovat více než 560 milionů do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury.
Mezi hlavní projekty patří kanalizace Kunčice a Kunčičky, Heřmanice – rekonstrukce vodovodu a kanalizace, lokalita Bučina, obnova vodovodního přivaděče Krmelín – Hrabová – Hladnov – Muglinov, rekonstrukce kanalizace na ulici Frýdlantská, Thomayerova – dostavba dešťové kanalizace, kanalizace Hrušov, Frankova II – rekonstrukce kanalizace a vodovodu, ÚČOV – rekonstrukce kogeneračních jednotek, výtlačného potrubí sanačních vod z ÚV Nová Ves, Světlovská – dostavba kanalizace.
Město chce v roce 2025 hospodařit s rozpočtem 14,476 miliardy korun. Z částky je 34,4 procent vyhrazeno na investice, což odpovídá 4,976 miliardy. „Společným cílem bylo nezvyšovat provozní výdaje a maximalizovat prostředky na rozvoj prostřednictvím investičních výdajů. Chceme se soustředit na běžné potřeby občanů, ale také na významné investice, které jsme veřejnosti během letošního roku představili. Můj názor je, že do metropole typu Ostravy patří. K tomuto účelu chceme co nejefektivněji využívat externí zdroje financování, včetně úvěrů,“ konstatoval primátor Jan Dohnal.
Podle investičního náměstka Břetislava Rigera je rozložení investic rovnoměrné. „Zaručuje to obnovu infrastruktury, zahájení nových investičních akcí i realizaci rekonstrukcí městského majetku. Kapitálový rozpočet pro rok 2025 tvoří více než 34 procent rozpočtu města Ostravy,“ doplnil Riger.
Obnovu infrastruktury pokryje dotace
Ministerstvo životního prostředí před několika týdny vyhovělo žádosti města a pomůže zmírnit povodňové škody, které zasáhly Ústřední čistírnu odpadních vod v Ostravě-Přívoze, čerpací stanice odpadních vod nebo část kanalizačních sítí.
„Požádali jsme stát o maximum možného, tedy o sto procent uznatelných nákladů k obnově povodní zasažené vodohospodářské infrastruktury, a ten poskytl finance přesahující 593,4 milionu korun v rekordně krátkém čase, vždyť od dne, kdy povodeň zalila část města, uplynuly teprve dva měsíce,“ vysvětlil náměstek Aleš Boháč.
Velkou výhodou pomoci je podle Boháče fakt, že díky poskytnutým financím na povodněmi zasaženou infrastrukturu nebudou potřebné opravy konány na úkor jiných vodohospodářských staveb, které byly plánovány původně a jsou potřebné s ohledem například na stáří či technický stav kanalizace či vodovodů.
Bezpečný provoz vodohospodářské infrastruktury je pro Ostravu prioritou. Část infrastruktury je po povodních stále nefunkční, což má za následek vypouštění většiny splaškových vod do Odry a představuje to riziko vzniku vážných ekologických dopadů.