Další čistírny odpadních vod efektivněji odstraňují fosfor

blank
Díky instalaci nové technologie, jejíž náklady pro všechny provozy čistíren odpadních vod v Paskově, Soběšovicích a Lučině v součtu dosáhly pěti milionů korun, se nově fosfor odbourává s využitím chloridu železitého.

Vodohospodáři SmVaK Ostrava doposud fosfor z odpadních vod odstraňovali biologickou cestou. Díky investici do nové technologie se daří snižovat koncentraci fosforu ve vypouštěné vodě a zbytkový fosfor v kalu může být navíc zpracován pro výrobu substrátu využívaného například při rekultivačních pracích v regionu.

„V čistírně odpadních vod v Paskově byl vybudován dvouplášťový zásobník o objemu šest metrů krychlových s veškerým příslušenstvím, jako jsou plnicí potrubí, spodní výpusť, trubicový a ultrazvukový hladinoměr nebo čidlo monitoringu průsaku. Dávkování zajišťují dvě čerpadla s kompletním příslušenstvím, elektroinstalací a automatickou regulací dávkování s ohledem na objem čištěné vody. Veškerá data směřují online kolegům na kanalizační dispečink, kteří díky tomu mohou v případě potřeby bezprostředně reagovat na nastalou situaci,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka. Stejným způsobem vodárny doplnily technologii i v případě čistíren Soběšovicích a Lučině. Fosfor se do vody dostává zejména z hnojiv, čisticích a pracích prostředků nebo některých chemických látek používaných v zemědělství. Odstranit ho lze dvěma způsoby. Buď biologicky pomocí specifických bakterií.

Vodárny také oznámily investice pro následující období. V součtu obnovujících oprav a investic směřuje v roce 2025 do zajištění dodávek kvalitní pitné vody a odvádění a čištění vody odpadní více než miliarda korun. Jak uvedl mluvčí Marek Síbrt, skoro 425 milionů korun poputuje do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 329 milionů do vodovodních sítí a 193 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu.

Scroll to Top