O vodojemu Bukovno s kapacitou 4 000 metrů krychlových se mluví jako o strategické investici pro další desítky let.
„Vodojem je pro Jihlavu důležitý především z důvodu stabilizace vodárenské sítě. Druhou a neméně významnou součástí tohoto projektu je možnost připojení na další zdroj pitné vody. Jihlava prostřednictvím těchto investic významně přispěje k vlastní bezpečnosti v zásobování vodou,“ řekl o stavbě za 77 milionů korun primátor Petr Ryška.
Vodojem bude fungovat jako uzel. „Přepojena do něj bude současná severozápadní větev vodovodu, která nyní vede do vodojemu Lesnov,“ vysvětlil Radim Tesař z odboru rozvoje města. Dále vnikne nová větev pro posílení zásobování v průmyslové zóně.
Jihlava vnímá stavbu jako strategický projekt. Díky ní totiž bude možné rozšiřovat město do dalších částí. První voda přes Bukovno má do Jihlavy začít téct z nádrže Želivka za čtyři roky. Jihlava v současnosti čerpá upravenou pitnou vodu z nádrží Hubenov a Nová Říše a z Pístovských rybníků.
Jihlavská čistírna odpadních vod v části Hruškové Dvory má nový klíčový uzel pro čištění odpadních vod za 27 milionů korun. „Po výměně aeračního systému se provzdušňování optimalizovalo. Je to absolutně nejdůležitější proces při čištění odpadní vody,“ vysvětlil dříve technolog Tomáš Brabenec.
Do jihlavské čistírny se dostává voda z kanalizací, která se po vyčištění zhruba za 24 hodin vypouští do řeky. Ačkoliv v Jihlavě žije padesát tisíc obyvatel, čistírna by dokázala čistit odpadní vodu od sta tisíc obyvatel. Město spravuje vodohospodářský majetek od roku 2021, do té doby se dlouhé roky soudilo se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko.