Tříčlenná rodina v Plzni si při průměrné spotřebě připlatí za rok 2025 zhruba 276 korun.
Podle nového ceníku platného od ledna vzroste vodné za metr krychlový na 70,55 korun s DPH a stočné na 42,76 korun. Celková cena za metr krychlový vody bude 113,31 korun, což znamená nárůst o 2,54 korun oproti letošnímu roku, kdy odběratelé platili 110,77 korun. Důvodem mírného zvýšení cen pro rok 2025 je nárůst vstupních nákladů, například o 3,69% vzrostla cena za odběr povrchové vody, a zvýšil se objem plánovaných oprav na vodovodní a kanalizační síti.
K nejvýznamnějším letos zahájeným investicím patří výstavba nového vodovodu, kanalizace, vodojemu a čistírny odpadních vod na území městského obvodu Plzeň 9 – Malesice za 350 milionů korun. Vodárna pokračuje v investičním plánu, o kterém na začátku roku informovala redakci vodarenstvi.cz. Stovky milionů míří do vodárenské infrastruktury, revize evropské směrnice o čištění městských odpadních vod, aktivní personální politiky a úsporných opatření v podobě fotovoltaiky.
„Troufnu si tvrdit, že se obor dokáže v současnosti vypořádat s mnohým, protože se dokážeme opřít o pevnou základnu odborníků a zkušených pracovníků v oblasti vodního hospodářství, nicméně do budoucna bude jistě výzvou zaujmout, přitáhnout, a především vychovat další odpovědné generace pracovníků věnujících se vodohospodářskému segmentu stavebnictví a na to navázaných činností,“ řekla vedoucí kanceláře generálního ředitele Barbora Beranová.
Společnost je provozovatelem vodohospodářské infrastruktury na území města Plzně, v bývalých okresech Plzeň – sever a Plzeň – jih a v dalších městech a obcích v okolí Plzně, například Starý Plzenec, Břasy, Stod, Čižice, Plešnice a Štěnovice. Zajišťuje výrobu a dodávku pitné vody a odvádění a čištění odpadních vod pro téměř 230 tisíc obyvatel.