Investice do vodohospodářské infrastruktury v Ostravě

blank
Ostrava pokračuje v obnově a rozvoji vodohospodářské infrastruktury, alokovaná částka na investice letos přesáhla 800 milionů korun.

„Rekonstruovány jsou desítky let staré kanalizace a vodovody ve špatném technickém stavu. Nová vodovodní síť přispívá ke snížení ztráty vody a ke zlepšení její kvality,“ stojí na webu města. Ve městě je 946 kilometrů kanalizační a 1063 kilometrů vodovodní sítě, majitelem je Ostrava. Mezi letošní projekty patří opravy starých kanalizací a vodovodů ve špatném technickém stavu, vybudování nové čerpací stanice odpadních vod nebo rekonstrukce studen i sedimentačních nádrží v úpravně vody Nová Ves. Letos činily investice do těchto staveb 802 milionů korun, ale nejsou v nich náklady na opravy po povodních.

„Úpravna Nová Ves je strategickým zdrojem pitné vody pro Ostravu, díky rekonstrukcí sedimentačních nádrží dojde ke zlepšení zásobování pitné vody ve městě. Zásadní součástí vodních zdrojů pitné vody pro obyvatele města jsou i obě zmíněná prameniště Nová Ves a Dubí,“ řekl Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí. Oprava sedimentačních nádrží úpravny byla zahájena vloni a dokončena bude v příštím roce.

Řada oprav vodovodů a kanalizací

Město investuje také do řady rekonstrukcí vodovodů a kanalizací. Například letos v září byla zahájena oprava vodovodu v Mostárenské ulici. Koncem října byla dokončena rekonstrukce vodovodu a kanalizace v lokalitě ulice Obránců míru. Vodovodní i kanalizační potrubí pak vyměněno v ulicích Obránců míru, Ocelářská, Kovářská, Floriánova a Okružní. V závěru tohoto roku by také měla být dokončena rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ulicích Hornopolní a Nemocniční. Kompletní souhrn stavebních prací stojí zde.

Pokračuje obnova čistírny

Prioritou je obnova poničené největší čistírny odpadních vod v Ostravě. Ta se v polovině září ocitla pod vodou. Rozsah škod byl vyčíslen na 470 milionů korun. Cíl je návrat kvality vody v Odře na úroveň před povodní. Do opravy čistírny se zapojují kromě vodohospodářů záchranné hasičské sbory, desítky firem a institucí. V září skončila pod vodou naprostá většina technologického zařízení ústřední čistírny, jako jsou elektromotory, kotelna, plynojem, automatika a další. Ačkoli voda pronikla také do menších ostravských čistíren, tak už jsou v plném provozu.

„Stovky zaměstnanců dělají vše proto, aby byl splněn slib společnosti OVAK, a to zahájit provoz mechanického stupně čištění od nového roku 2025. Kvůli trvale vysoké hladině podzemní vody a složitosti potřebných oprav jde o mimořádně náročný úkol. Druhý stupeň tzv. biologické čištění, který je významně závislý na teplotě, bude následně nabíhat od března 2025. Kompletní obnova bude pokračovat i po stanoveném termínu,“ uvedly v tiskové zprávě Ostravské vodárny a kanalizace. Obnovu vodohospodářské infrastruktury pokryje dotace.

 

Scroll to Top