Registr ukáže, co se vypouští do toků

blank
Vodohospodáři pracují na vzniku nového registru výpustí, který poskytne odpověď na to, co a kdo vypouští do řek a potoků. Chtějí zjistit nelegální výpustě a potrestat případné viníky. Registr využijí také hasiči.

Vznik registru souvisí s novelou vodního zákona, která staví nová pravidla pro vyšší ochranu lidského zdraví a životního prostředí. Novela představuje komplexní legislativní řešení pro zneškodňování havárií u povrchových vod, zavádí kontinuální sledování vypouštěných odpadních vod od vybraných znečišťovatelů a zřizuje digitální registr, který postupně zahrne všechny výpusti ze zdrojů znečištění povrchových vod v délce více než 100 tisíc kilometrů

„Cílem schválené novely je především co nejlépe minimalizovat riziko havárií na řekách. Jen pro ilustraci, v letech 2013-2022 došlo k 2 107 haváriím v 966 případech se nepodařilo prokázat původ. Chceme důslednější prevenci, mít pod kontrolou hlavní znečišťovatele, kteří ve svých provozech pracují s nebezpečnými závadnými látkami, proto novelou zavádíme kontinuální sledování vypouštěných odpadních vod,“ řekl letos ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela dále říká, kdo při haváriích velí, kdo a jak má při nich postupovat.

Je to Hasičský záchranný sbor ČR, který vždy řídí záchranné a likvidační práce. Paragrafové znění podle MŽP ČR jednoznačně zlepší koordinaci zasahujících orgánů – hasičů, vodoprávních úřadů a České inspekce životního prostředí, urychlí jejich spolupráci při zásahu a tím minimalizuje dopady škodlivých následků.

K nejvážnějšímu úniku toxických látek do vody došlo v září 2020. Tehdy do Bečvy vytekly jedovaté kyanidy, které poškodily celý  biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Uhynulo přitom více než 40 tun ryb. Podle soudkyně zavinila havárii společnost Energoaqua.

Reportáž ČT ke vzniku registru zde.

 

Scroll to Top