
Povodí Moravy zahájilo realizaci ekologicky významného projektu, který spočívá v přestavbě Konvalinkova jezu na řece Jihlavě v migračně prostupný balvanitý skluz.
„Za vyšších vodních stavů bude takto stavěný skluz migračně prostupný v celé šíři toku. Pro období nízkých průtoků vybudujeme dvě migrační trasy. Jedna bude tvořena zahloubeným korytem s přepážkami a třemi odpočinkovými místy, druhá trasa se zaručenou výškou minimální hladiny povede mezi odpočinkovými tůněmi,“ popisuje princip fungování propustnosti generální ředitel Václav Gargulák.
Délka nově vytvořeného migračně prostupného úseku Jihlavy bude 4,5 kilometru, a to pro všechny vodní živočichy. Povodí Moravy dále uvedlo, že stávající prvky původní jezové konstrukce budou kompletně odstraněny a nahrazeny novými konstrukcemi, které budou zajišťovat stabilizaci spádových poměrů na toku a bezpečné převedení povodňových průtoků. Stavební práce za 17 milionů korun budou dokončeny do konce června. Finančně se na nich podílí Evropská unie.
Vodohospodáři se migračnímu zprůchodnění příčných staveb věnují dlouhodobě. „Jako příklad z poslední let mohu uvést zajištění migrace přes Jamborův práh v Lednici na Dyji, kde je společně s rybími přechody v Břeclavi a Bulharech zajištěno migrační napojení úseku řeky Dyje až po dolní hráz vodního díla Nové Mlýny na Dunaj,“ doplňuje Gargulák. Dalším příkladem je migrační propojení desetikilometrového úseku mezi Bradovským a Vraneckým jezem na Vsetínské Bečvě díky rekonstrukci jezu Halenkov.