
Skupina ČEZ na Hracholuskách po opravě čtrnáctitunového rychlouzávěru ukončila rekonstrukci malé vodní elektrárny. Hladina snížená o šest metrů se znovu začíná vracet k normálu. Investice do opravy obří tabule, která v případě nouze uzavře za 20 vteřin přívod vody k turbíně, vyšla na 1,5 milionu.
„U vodní elektrárny umístěné v hrázi přehrady Hracholusky byla po necelých třech měsících ukončena plánovaná modernizace. Energetici spustili v těchto dnech zpět do šachty zhruba 20 metrů pod hladinu čtrnáctitunový rychlouzávěr,“ uvedla v tiskové zprávě Skupina ČEZ. Hracholusky ročně vyrobí elektřinu postačující k pokrytí spotřeby 2 300 tisíc domácností.
Modernizace začala v září přípravami spojenými se snížením hladiny vody o šest metrů. V říjnu byla vyzvednuta obří ocelová tabule o rozměrech 3,5 x 4,1 metru vážící 14,1 tun, která je velkou pojistkou umožňující obsluze elektrárny například při hrozbě poruchy a poškození turbíny uzavřít přítok vody k ní během necelých 20 vteřin. Během tohoto týdne jí zaměstnanci ČEZ Energoservis začali postupně spouštět zpátky do vody a vrátili do původní polohy.
„Při akci, kdy kvůli zajištění přístupu specialistů hluboko k rychlouzávěru bylo nutné snížit hladinu v přehradě, jsme postupovali v koordinaci s vlastníkem vodního díla, společností Povodí Vltavy, i s Krajským úřadem Plzeňského kraje. Během nápravných opatření při snižování hladiny jsme například financovali sběr chráněných živočichů na březích,“ říká Róbert Heczko, ředitel Vodních elektráren ČEZ. Malá vodní elektrárna Hracholusky vyrobí ročně asi 8 milionů kWh bezemisní elektřiny a pokryje spotřebu asi 2 300 západočeských domácností.
Foto: ČEZ