Vodárenská nádrž Římov vybudovaná na řece Malši u stejnojmenné obce na jihu Čech je klíčovým zdrojem pro výrobu pitné vody zhruba 350 tisíc obyvatel Jihočeského kraje. Vznikla v letech 1971-1978.
S ohledem na ochranné pásmo je přístup do okolí nádrže omezen, přesto je možné vyrazit na řadu pěkný vyhlídek, odkud se otevře krásný výhled na rozlehlou a členitou vodní plochu. Z centra městečka Velešín vede žlutá turistická značka na dvě vyhlídky v různých částech nádrže. Jedna z nich se nachází nad skalnatým útvarem Velký kámen, který se tyčí nad hladinu. Výhled poněkud komplikují borovice a další stromy. Na opačnou stranu z Velešína se můžeme vydat k vyhlídce u bývalého sídliště z 13. století s názvem Kamenná věž. Odsud je možné pokračovat po skalním útvaru dolů prakticky až k hladině, odkud je výhled na bělostnou hráz vodního díla.
Na opačné straně nádrže je možné vyrazit ze Svatého Jana nad Malší a sousední osady Sedlce k pozůstatkům raně gotického hradu Velešín z 13. století. Pozůstatky jsou skromné, hrady byl opuštěn již v 16. století. Nicméně je odsud krásný výhled na vodní plochu pod skalnatým ochozem.
Volně přístupná je také hráz nádrže u osady Kladiny. Je možné se po ní projít a pokračovat dále do obce Římov známé svým poutním místem. Na hráz platí možnost vjezdu autem na povolní obecního úřadu. O jeho dodržování neříkáme nic…
Objem nádrže činí 34 milionů metrů krychlových vody, její délka dosahuje třinácti kilometrů. Sypaná hráz je dlouhá téměř tři sta metrů, široká téměř sedm metrů a vysoká 47,5 metru. Vodní plocha má rozlohu 210 hektarů.
Foto: Marek Síbrt