Nová soustava tůní na Jindřichohradecku

blank
Krajině v Matějovci na Jindřichohradecku pomůže s adaptací na změnu klimatu soustava tří tůní.

Tůně vyhloubené na téměř třech tisících metrech čtverečních se již podle Lesů ČR přirozeně začlenily do krajiny. Zadržují vodu a rozdílnou hloubkou dna vytvářejí dobré životní podmínky různým druhům organismů. Tůně vznikly v zátopě někdejší nádrže.

„Do největší průtočné tůně, která pojme i větší přívalové srážky, natéká voda z Radíkovského potoka a přes zemní val se vrací zpět do původního koryta,“ říká Pavel Hopjan, vedoucí Správy toků pro oblast povodí Dyje z Lesů ČR. Dvě menší tůně se plní srážkami a prosakující podzemní vodou. Projekt za více než milion korun podpořila Evropská unie.

blank

Loňský hospodářský výsledek podniku dosáhl 3,84 miliardy korun, a to přes výrazný meziroční pokles těžeb. Státní podnik obnovil 17 tisíc hektarů porostů, desítky lesních cest a nádrží, větrolamů, studánek i odpočívadel. Lesy ČR pokračovaly v programu Vracíme vodu lesu, prostřednictvím kterého dokončily 185 projektů za 300 milionů.

Podnik letos při programu plánuje 180 staveb za 350 milionů korun. „Díky stovkám opatření se voda pozvolna vsakuje do půdy. Krajina lépe odolává suchu a přizpůsobuje se změně klimatu,“ řekl dříve generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.

Lesy ČR vrací do přírodních meandrů kdysi nevhodně napřímená koryta toků, obnovuje nefunkční nebo už zaniklé lesní nádrže, hloubí tůně a mokřady, využívají přírodní terénní deprese, ale realizují také protipovodňová opatření.

 

Scroll to Top