Horké léto se podepsalo na mosteckém jezeru, které pocítilo velký odpar vody. Vzhledem ke skutečnosti, že nemá přítok a odtok, je nutné jej dopouštět. Do jezera je průměrně za týden napuštěno 31 000 kubíků vyčištěné důlní vody.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o jezero bez přítoku a odtoku, jsou výkyvy počasí znát na množství vody, protože kvůli pokračující klimatické změně vykazuje trvale deficitní vodohospodářskou bilanci. Tedy více vody se z jezera vypaří, než do něj naprší a přiteče přirozenými přítoky z okolních svahů. Aby byla zajištěna vhodná výška hladiny, je nutné jezero dopouštět,“ uvedlo DIAMO v tiskové zprávě.
Podnik dále zdůraznil, že kvalita důlní vody vypouštěné do jezera je pravidelně monitorována externí odbornou laboratoří. Podle dosavadních výsledků monitoringu je jakost napouštěné vody dlouhodobě stabilní a plně vyhovující pro dopouštění.
„Proces se tímto hospodárným využitím důlní vody uzavřel a v současné době v budoucím období ušetří státnímu podniku nemalé finanční prostředky, dříve vynakládané na dotaci jezera Most vodou z řeky Ohře,“ informuje DIAMO.
Vodní plocha je větší než Máchovo jezero a maximální hloubka dosahuje 75 metrů. S rozsáhlým zavodněním Mostecka počítá také nadgenerační rekultivační plán. Pro výrobu pitné vody slouží na Mostecku čtyři úpravny: Most-Velebudice, Bílý Potok, Meziboří a Janov.
Pro úpravnu ve Velebudicích se využívají jako zdroje nádrže Nechranice a Přísečnice, pro úpravnu Bílý Potok je to přehrada Fláje a Bílý Potok, úpravna Meziboří je zásobována vodou z Flájí a úpravna Janov ze stejnojmenné nádrže. Z vodovodní sítě je zásobováno 97,5 % obyvatel Mostecka, u zbylých 2,5 % jde o pitnou vodu z lokálních zdrojů.
Foto: Rádio Impuls