Dopoledním přednáškovým programem ve čtvrtek skončila dvoudenní konference Provoz vodovodů a kanalizací, největší vodárenská akce svého druhu v České republice. Odbornou část i doprovodné akce provázel rekordní zájem sedmi stovek účastníků a více než 60 prezentujících se firem.
Čtvrteční blok zahájila přednáška Petra Kubaly, Jiřího Paula a Martina Srba o stavu vodních útvarů. Lucie Jašíková z Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM poté hovořila na téma Metodika rizikové analýzy povodí související s místy odběru surové vody.
S výsledky šetření výskytu nových parametrů v pitné vodě u vodárenských společností posluchače seznámily Lenka Vavrušková a Radka Hušková z Komise laboratoří spolku SOVAK ČR, který konferenci pořádal. Před přestávkou promluvil o znečištění vodních zdrojů přípravky na ochranu rostlin a možnostech řešení Jiří Kožušníček.
Tématem přednášky Tomáše Hlouška a Radky Rosenbergové byl přehled nových parametrů sledovaných v pitné vodě a možnosti jejich odstranění při úpravě vody a při čištění odpadních vod. Následovala informace o nové příležitosti pro vodárenské společnosti na trhu s elektřinou a službami od Pavla Šolce ze společnosti ČEPS.
On-line z Bruselu následně přednesla prezentaci Gari Villa-Landa Sokolova z organizace EurEau, jejímž členem je také SOVAK ČR. Účastníky konference seznámila s energetickou soběstačností čištění odpadních vod a nastínila osvědčené postupy v EU ve světle revize Směrnice o čištění městských odpadních vod. Komunitní energetika byla tématem závěrečné přednášky Františka Střídy, předseda Komise energetické.
Odpoledne byly pro zájemce nachystány exkurze do historické budovy českobudějovické Vodárenské věže a Čistírny odpadních vod České Budějovice, největšího provozu svého druhu v Jihočeském kraji. Oba objekty má ve správě společnost ČEVAK, generální partner konference.
Příští konference Provoz vodovodů a kanalizací je plánována na 12. a 13. listopadu 2025 a proběhne v Ostravě.