Odběratelé zaplatí od nového roku za kubík vody 108 korun, jedná se o zdražení o více než dvě procenta. Cena vody v Brně je dlouhodobě pod celorepublikovým průměrem, ten je letos 128 korun.
Mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová krok vysvětluje vývojem nákladů na služby, které společnost poskytuje. Obyvatelé Brna denně spotřebují 98,7 litru vody na osobu. Průměrná rodina v roce 2025 zaplatí zhruba o osmdesát korun měsíčně více.
„Tvorba zdrojů na obnovu infrastrukturního majetku formou nájemného hrazeného vlastníkům infrastruktury v roce 2025 činí víc než miliardu a sto milionů korun, opravy a údržbu infrastruktury plánují Brněnské vodárny a kanalizace za 354 milionů korun,“ říká Hermanová.
Největším projektem současnosti je modernizace kalové linky čistírny v Modřicích, která slouží pro více než 400 tisíc obyvatel. Vodárny díky ní ročně vrací do přírody zhruba 35 milionů kubíků vyčištěné vody. Plánovaná rekonstrukce linky kalového hospodářství vyřeší technické, provozní a kapacitní nedostatky tohoto zařízení, které je za hranicí životnosti.
„Zároveň rekonstrukce umožní lepší využití energetického potenciálu kalového plynu pro výrobu tepelné a elektrické energie. Ekologickým přínosem čistírny je tedy nejen samotné čištění odpadní vody, ale také výroba energie a díky sušení snížení množství transportovaného kalu až o 60 % hmotnosti. Takto usušený kal bude materiálově a energeticky využit při výrobě cementu, a to zcela bezodpadově,“ vysvětlil generální ředitel Jakub Kožnárek.
Financování je zajištěno dlouhodobými bankovními úvěry, které poskytla Evropská investiční banka, Rozvojová banka Rady Evropy (CEB) a Komerční banka. Tyto zdroje doplňuje dotace ze SFŽP a vlastní zdroje BVK. V současnosti se jedná o největší projekt tohoto druhu v České republice.