Mezi Jistebnicí na Táborsku v severní části Jihočeského kraje a dvojměstím Sedle-Prčice se nachází malebná krajina Jistebnické pahorkatiny. Jde o členitou kopcovitou krajinu s pestrou kombinací luk, polí, lesíků, rybníků a potůčků.
Trasa začíná v Jistebnici na náměstí a vede na sever podél soustavy rybníků Chadimák, Obecní rybník, Nový rybník, Velká Kaplice, Palečkův rybník a Chlumský rybník až do Stružince. Celou cestu po hrázích a březích vodních ploch nás povede červená turistická značka, která vystoupá na louky nad Stružinec. S výjimkou Obecního rybníka, který je oblíbeným místem rybářů, se jedná o chovné rybníky. Ostatně právě v případě Chadimáku probíhal poslední říjnovou neděli výlov.
Ze Stružince vede trasa dále do malebných osad Javoří a Cunkov. Otevírají se nádherné výhledy na okolní krajinu, navíc umocněné podzimem, který v ní rozvinul paletu barev.
Z Cunkova vede cesta podél ikonického skalního útvaru Čertovo břemeno, na jehož vrcholu narazíme na otisk čertova kopyta. Jak se tam čertův otisk dostal zůstává záhadou. Verze jsou v zásadě dvě. Čert chtěl zamezit stavbě kostela v Nadějkově a chtěl ho zničit, nicméně přiletěl pozdě, chrám byl již vysvěcen, takže kamen vzteky hodil za letu u Cunkova. Podle druhé verze byl čert pouze unavený pod nákladem těžkého břemeno, na skále si chtěl odpočinout a váha nákladu vedla k tomu, že na skalním výchozu zůstal otisk jeho kopyta. Která z verzí je blíže realitě, je na zvážení každého z nás.
Vyhlídku dále na Českou Sibiř bohužel omezují náletové dřeviny.
Od Čertova břemena je to již jen několik set metrů do osady Ounuz. Malebný soubor lidové architektury je památkově chráněn. Usedlosti slouží především rekreaci, řada z nich je pěkně opravena. Z Ounuzi je to necelý půlkilometr k horní stanici lyžařského střediska Monínec.
Zatímco Ounuz leží na severní hranici Jihočeského kraje vedlejší Javorová skála – nejvyšší vrchol našeho putování s vysílačem – již patří Středočeskému kraji.
Žlutá turistická značka nás dovede do lesa k zajímavému místu s názvem Busíny. Samota ještě kolem roku 1540 byla samostatnou vsí, nyní patří ke Starcově Lhotě. Zanikla na přelomu 16. a 17. století. Zůstal zde jeden statek, který byl později rozdělen na dva. Pod místní lípou údajně odpočíval Jan Žižka z Trocnova. Nově je zde vybudováno hospodářství, v členitém lese jsou patrné stopy bývalých stavení. V létě se zde koná festival Busínská stodola.
Žlutá značka nás dovede po polní cestě do Starcovy Lhoty. Čekají nás krásné a daleké výhledy na krajinu Jistebnicka. Rozlehlé pozemky slouží pro extenzivní chov skotu, především masného plemene. Před obcí půjdeme kolem menšího rybníku jménem Žid, za obcí nás čeká rozlehlejší plocha Mlýnského rybníka. Na konci října byl vyloven a bez vody. Opustíme žlutou značku a po silničce se vydáme k Nepřejovu. Vystoupáme k lesu a čeká nás daleký výhled na kopcovitou krajinu. Pod námi se leskne rozlehlá vodní plocha Společného rybníka.
Z Nepřejova se vydáme k Plechovu, než dojdeme do osady, můžeme přes louku odbočit k protilehlému pásu lesa skrývajícímu kaskádu hned několika rybníků – Nového, Svatého, Vrchního Farního a Spodního Farního. Za ním vystoupáme k naučné stezce Jistebnickými sady. Dorazíme na Boží muka v aleji nad rybníky, kolem nichž jsme náš výlet začínali. Otevře se nám krásný výhled na vodní plochy, stejně jako zvlněnou krajinu Jistebnicka. Alejí sejdeme na kraj městečka k rybníku Chadimák a dále na náměstí.
Trasa výletu je zde. 18 kilometrů je možné zvládnout za půl dne.
Foto: Marek Síbrt