Od 21. října do 2. listopadu 2024 se ve městě Cali uskutečnilo 16. zasedání konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti. Českou republiku zastupoval ministr životního prostředí Petr Hladík. Hovořil například o české obnově mokřadů nebo navrácením řek do původních koryt. Na konferenci bylo přítomno dvacet tisíc delegátů.
„Z pohledu Evropské unie i České republiky nebyly naplněny celkové ambice konference, protože nedošlo k přijetí dohody v oblasti nastavení rámce pro sledování pokroku. Na konferenci se nedohodlo financování ochrany biodiverzity v rozvojových zemích, jelikož některé státy požadovaly vznik dalšího nového fondu, který by těmto zemím přispíval,“ stojí v tiskové zprávě ministerstva životního prostředí.
Za přelomové lze podle ministerstva považovat zřízení Fondu z Cali, do nějž by měly přispívat velké společnosti využívající biologickou rozmanitost, a získané prostředky by směřovaly na financování ochrany a udržitelného využívání biodiverzity v rozvojových zemích.
Ministr životního prostředí Petr Hladík vystoupil na plenárním jednání a na ministerských dialozích týkajících se řešení environmentálních krizí, znečišťování plasty a chemikáliemi nebo většího provázání ochrany biodiverzity s agendou ochrany klimatu.
Inspirace pro ostatní regiony
„Česká republika může být v mnoha ohledech inspirací ostatním státům, například obnovou mokřadů a vracením řek do původních koryt podporujeme zadržování vody v krajině a také navracíme původní rostliny a živočichy do řek. Hlavním tématem konference bylo nastavení monitoringu biodiverzity. Jako Češi umíme velmi dobře monitorovat biodiverzitu, děláme to již desítky let a učíme to další státy. V Cali jsem proto prezentoval tyto zkušenosti České republiky,“ uvedl Hladík.
Ministr se například setkal s generálním tajemníkem OSN a také vysokým představitelem Keni. „Tato země má obrovský potenciál pro český byznys, například v oblasti čištění odpadních vod a cirkularity materiálů,“ dodal Hladík.