V Ostravě pracují na zprovoznění čistírny

blank
Povodeň způsobila na vodohospodářském majetku ve vlastnictví města Ostravy škody 600 milionů korun, město řeší zejména havarijní stav ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze.

Provoz je třetí největší čistírnou v České republice a její zprovoznění je pro město prioritou. Souvisí s tím spektrum specifických prací, které je potřeba vykonat. Jak uvádí dále Ostrava, společným cílem zakázek je zprovoznění mechanického čištění v Ostravě do konce roku a biologického čištění do konce února 2025. „Potřebné práce na vodohospodářské infrastruktuře, které jsou v současnosti v procesu, si dle předpokladů vyžádají 597,5 milionu bez DPH. Město již podalo žádost o dotaci z programu Obnova infrastruktury pro životní prostředí po povodni 2024, který kryje až sto procent těchto škod,“ řekl primátor Jan Dohnal.

Ve zprávě města dále stojí, že nefunkční jsou v důsledku povodní čerpací stanice odpadních vod a části kanalizační sítě. Zapotřebí je oprava čerpacích stanic odpadních vod Hlučínská, Na Náhonu, Provozní, U Splavu, Bartošova, Nebeského, Polanecká, U Štěrkovny. Zasaženy byly kanalizační sítě – odlehčovací stoka v ulici Muglinovská, kanalizace U Koupaliště, Bohumínská, oprava a čištění čeká výusť a stoku Elektrárna Svoboda a nátoky k ústřední čistírně. Nezbytné jsou také opravy na stavbách – jemné česle, rekonstrukce plynojemu, mechanické zahuštění přebytečného kalu. Zapotřebí bude kompletní obnova v čase povodní rekonstruované rozvodny na přivaděči D v areálu čistírny, kterou voda totálně zničila.

„K obnově provozu ústřední čistírny odpadních vod je nutná celá řada prací a jejich výčet je vskutku velmi dlouhý. Namátkou lze uvést, že mezi ně náleží oprava hrubých česlí na přivaděčích A i D, oprava malých dmychadel pro lapáky písku a dosazovacích nádrží, oprava pojezdů na usazovacích a dosazovacích nádržích, včetně motorů a elektroinstalace na pojezdových mostech, oprava dvou dávkovacích stanic koagulantu, oprava pojezdů na čtyřech kusech zahušťovacích nádrží vyhnilého kalu, opravy dmýchadel pro lapáky písku a žlabů dosazovacích nádrží,“ vypočetl Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí. Podobnou situaci Ostrava řešila již při povodních v roce 1997. Město doplnilo, že nadále platí apel, aby veřejnost důsledně respektovala kanalizační řád.

 

Scroll to Top