VAK Beroun na konci září pozvaly osmdesát partnerů a zástupců veřejné správy a společně si připomenuli třicet let existence největšího vlastníka a provozovatele vodovodů a kanalizací na Berounsku a Hořovicku.
„Chtěli jsme, aby program byl svižný a možná trochu netradiční. Proto také hlavní prezentace o 30 letech naší společnosti byla připravena jako animované video,“ vysvětluje Jiří Paul, ředitel VAK Beroun.
Diskuze o budoucnosti vodárenství nebyla podle něj určena jen odborné veřejnosti, ale přinesla řadu zajímavých informací všem přítomným, a zejména představitelům obcí. Dotkla se připravované směrnice o čištění městských odpadních vod a bezpečnosti pitné vody. „Nemohli jsme se v debatě vyhnout dalším aktuálním tématům, třeba tomu, zda budeme mít v budoucnu dostatek odborníků a jestli umíme dobře komunikovat a prezentovat obor,“ doplňuje Paul.
Poděkování za pomoc v Šumperku
Odpoledne patřilo zaměstnancům. „Přivítali jsme mezi sebou 23 nových kolegů, kteří nastoupili v tomto roce, a poděkovali jsme 18 zaměstnancům, kteří jsou u firmy zaměstnáni 30 a více let, tedy po celou dobu trvání VAK Beroun,“ popisuje formální část oslav Paul a dodává, že speciální poděkování patřilo trojici kolegů, kteří se vrátili z pomoci povodním postižených teplárenských provozů v Šumperku.
Společnost je největším vlastníkem a provozovatelem vodovodů a kanalizací na Berounsku a Hořovicku, působí dále na Příbramsku a v okresech Praha – západ a Praha – východ. Vodohospodářský majetek představuje více než 1,5 miliardy korun, majetek zhruba ve stejné hodnotě provozuje VAK Beroun pro města a obce. Zásobuje pitnou vodou více než 125 tisíc obyvatel ve 110 obcích, odvádění odpadních vod je zajištěno pro 113 tisíc obyvatel ze 78 obcí.
Přes 100 milionů na investice
VAK letos proinvestují více než 100 milionů. „A pro příští rok vyjednáváme navýšení zhruba o čtvrtinu, což by pomohlo kompenzovat inflaci posledních tří let. Z velkých projektů začínáme rekonstrukci sítí v centru Hořovic a stavbu přivaděče odpadních vod ze Zdic do Králova Dvora. Každá z těchto akcí bude zhruba za 50 miliónů korun, realizace a platba jsou rozděleny do více let,“ uvedl v lednu pro vodarenstvi.cz Paul.
Před vodaři jsou velké výzvy, které přicházejí s novou legislativou. „Letos bude novelizována směrnice na čištění městských vod, která v podstatě určí strategii v čištění na dalších 20-30 let. Je to strategie ambiciózní, ale určitě potřebná,“ dodal ředitel vodáren.