Začala oprava vodní elektrárny na přehradě Hracholusky

blank
Hladina nádrže je v současnosti asi pět metrů pod normálem. Vodohospodáři ji snížili na žádost energetiků. Díky poklesu mohou opravit malou vodní elektrárnu, která je součástí přehrady.

„Běžně bývá hladina na úrovni 353 metrů nad mořem, nyní je na 348 metrech,“ cituje Český rozhlas dispečera Povodí Vltavy Petra Vicendu. Pracovníci potřebovali nad vodu dostat servisní podestu. Nyní na ni mohou vytáhnout z přehrady rychlouzávěr. „Jde o 14tunovou tabuli, která představuje jeden z klíčových bezpečnostních prvků elektrárny,“ uvádí mluvčí Skupiny ČEZ Martin Schreier s tím, že obsluha díky němu dokáže bleskově uzavřít přívod vody k turbíně a zabránit jejímu dalšímu poškození či ohrožení. Následně bude rychlouzávěr podroben opravě a celkovému očištění. Podle informací Českého rozhlasu jde o první opravu po dvaceti letech.

Přehrada Hracholusky letos oslaví šedesát let, nádrž na Tachovsku na Mži byla dokončená na konci roku 1964. Je klíčová z vodohospodářského pohledu, ale zároveň představuje významnou rekreační oblast. Přehrada stojí na Mži přibližně 20 kilometrů západně nad Plzní. Vznikla vybudováním sypané hráze a zaplavením malebného údolí řeky. Jejím účelem byla zejména akumulace vody pro průmysl, závlahy a teplárnu. Dalšími účely jsou snížení účinků povodní, rekreace, energetické využití, rybolov a zajištění minimálního zůstatkového odtoku. V oblasti nádrže je množství chat, rekreačních objektů a autokempů.

Vodní elektrárny mají podle Skupiny ČEZ energetický, vodohospodářský i ekologický význam. Vyznačují se totiž velkou pohotovostí, nezatěžují životní prostředí a představují levný zdroj elektrické energie. Ačkoli v ČR nejsou přírodní poměry pro budování velkých vodních energetických děl ideální, hrají v rámci obnovitelných zdrojů u nás vodní elektrárny prim. Místní toky nemají potřebný spád ani dostatečné množství vody. Proto je podíl výroby elektrické energie ve vodních elektrárnách na celkové výrobě v ČR poměrně nízký. Významným posláním vodních elektráren v ČR je však sloužit jako doplňkový zdroj výroby elektrické energie a využívat především své schopnosti rychlého najetí na velký výkon, a tedy operativního vyrovnání okamžité energetické bilance v tuzemské elektrizační soustavě.

Foto: Lukáš Milota, Český rozhlas

Scroll to Top