Obor jako celek funguje dobře, ne však všude

blank
Vodohospodářská infrastruktura v České republice funguje jako celek dobře a neustále se rozvíjí. Jen za uplynulý rok došlo k meziročnímu prodloužení vodovodních řadů o 1 154 kilometrů a kanalizačních stok o 1 142 kilometrů. Vysoce kvalitní zůstává dodávaná pitná voda. Obor však trápí opakující se problémy, mezi které patří vysoká atomizace nebo nedostatky či obecně nižší úroveň poskytovaných služeb u menších municipálních provozovatelů a vlastníků vodovodů a kanalizací.

„Loni bylo v České republice zásobováno z vodovodů 94,5 % obyvatel a na kanalizaci bylo připojeno 86,7 % obyvatel. To je velmi dobrá úroveň, srovnatelná s těmi nejvyspělejšími státy. Jakost dodávané vody odpovídá těm nejpřísnějším standardům a její spotřeba se u nás meziročně snížila o 2,7 litru na 86,7 litru na osobu a den, to nás řadí mezi nejšetrnější státy Evropy,” říká ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Pozitivním trendem je rozvoj vodohospodářských sítí. Délka vodovodních řadů se v roce 2023 meziročně zvýšila o 1 154 kilometrů na 83 188 kilometrů. Jejich celková cena je větší než 530 miliard korun. Délka kanalizačních stok narostla o 1 142 kilometrů na 54 800 kilometrů o celkové ceně přesahující 631 miliard korun. „V minulém roce došlo k obnově vodovodů a kanalizací v celkové hodnotě téměř 13 miliard korun. Díky těmto opravám můžeme ve střednědobém horizontu pozorovat výrazné snížení ztrát pitné vody v síti. Od roku 2015 do roku 2023 se podíl ztrát snížil z 16,8 % na 14,8 %,” informuje Výborný.

Obce podceňují náročnost oboru

Tuzemské vodárenství nadále bojuje s podceňováním náročné a rozsáhlé problematiky oboru zvlášť u menších obcí. Potvrzuje to takzvaná Modrá zpráva o stavu tuzemského hospodářství za rok 2023. „To se v některých případech projevuje např. v nastavení výše cen pro vodné a stočné ve vztahu k problematice plánů financování obnovy vodovodů a kanalizací. Ministerstvo zemědělství kontrolovaným subjektům poskytuje při výkonu kontroly také metodickou pomoc, pokud o ni tyto subjekty projeví zájem. Na základě uvedených zkušeností ministerstvo zemědělství shromažďuje a vyhodnocuje podklady pro případné návrhy na zpřesňování platné legislativní úpravy,“ vysvětluje ministerstvo.

Nekončící atomizace?

Problémem je vysoká atomizace oboru. „Ta se projevuje negativně ve všech souvisejících procesech, včetně poskytování služeb občanům. Nejvíce nedostatků bylo opakovaně identifikováno u komunálních provozovatelů, kteří fakturují méně než 0,4 milionu metrů krychlových vody. Tyto nedostatky zahrnují nedostatečnou finanční podporu obnovy infrastruktury, nesystematickou údržbu majetku, nižší úroveň odbornosti a nedostatečné plnění závazků vyplývajících ze zákona o vodovodech a kanalizací,“ upozorňuje Modrá zpráva o stavu vodního hospodářství za rok 2023.

Vysoká úroveň služeb od vodáren z mezinárodních koncernů

Stabilně vysokou úroveň poskytovaných služeb naopak nabízí největší tuzemské vodárny ze skupiny Veolia, ENERGIE AG BOHEMIA, SUEZ nebo mezinárodního koncernu Aqualia. Například Veolia pitnou vodou zásobuje 2,7 milionů obyvatel ve více než 600 českých městech a obcích. Provoz vodohospodářské infrastruktury podle provozního modelu, kdy si město ponechává v majetku vodárenskou infrastrukturu, tedy kontrolu nad cenou vodného a stočného, a předá aktivitu spojenou s výrobou pitné vody a jejím odkanalizováním a čištěním profesionální firmě, svěřilo Veolii na území České republiky více než 600 tuzemských měst a obcí. Spolehlivým partnerem je také rakouská ENERGIE AG BOHEMIA s více než 2 000 zaměstnanci nebo francouzský SUEZ, druhá největší mezinárodní skupina v oblasti vodárenství v ČR.

Zpětná vazba od odběratelů hovoří jasně

Práci vodáren z mezinárodních koncernů nakonec oceňují také samotní odběratelé. Například 96 % dotazovaných z řad domácností považuje pitnou vodu, kterou jim dodávají Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, za kvalitní. Více než 94 % respondentů si myslí, že se vodárenská společnost stará dobře o infrastrukturu pro dodávky pitné vody a odvádění a čištění vody odpadní. Vyplývá to z průzkumu zákaznické spokojenosti, který realizovala v červnu společnost Media Morava na vzorku 900 domácností, které zásobují pitnou vodou a zajišťují pro ně odvádění a čištění vody odpadní Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava.

Vysokou spokojenost s úrovní služeb ukázal i poslední průzkum spokojenosti, který pro Pražské vodovody a kanalizace (PVK), člena skupiny Veolia, provedla v roce 2023 nezávislá výzkumná agentura IBRS. Výzkumu se zúčastnilo 890 respondentů z řad individuálních zákazníků, správců bytových domů či bytových družstev, průmyslových zákazníků a firem. Se službami PVK je celkově spokojeno 95 % respondentů, což je nadprůměrná hodnota ve srovnání s jinými firmami v obdobných oborech. Nejvyšší celková spokojenost je bytových družstev a firem, dokonce 97 % Nejvyšší vliv na celkovou spokojenost zákazníků má podle výzkumu kvalita dodávané vody a plynulost její dodávky.

Loňský průzkum opět prokázal vysokou spokojenost zákazníků se službami Moravské vodárenské. Z průzkumu totiž vyplynulo, že: s celkovou úrovní služeb bylo spokojeno celkem 96 % respondentů. Na desetistupňové škále tázaní hodnotili celkovou kvalitu služeb v průměru 8,0 body z maximálních deseti. Spokojenost s profesionalitou zaměstnanců je stále vysoká, stejně jako spokojenost s dostatkem i kvalitou poskytovaných informací. Společnost je členem skupiny Veolia.

Scroll to Top