Záplavy v jihočeském regionu způsobily škody za 359 milionů korun, největší podíl připadá podle aktuálního souhrnu na obce, kde jsou evidovány škody za 240 milionů korun. Informuje o tom ČTK.
Po silných deštích v polovině září se zvýšila hladina několika řek v regionu. Na řadě míst toky dosáhly nejvyššího povodňového stupně. Naplnily se kvůli tomu například husinecká přehrada a rybník Rožmberk, z nichž musela voda odtékat bezpečnostními přelivy. Povodně zasáhly domy v Benešově nad Černou na Českokrumlovsku, Plavě na Českobudějovicku nebo v Lužnici na Jindřichohradecku. Největší škody sčítají v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Tam se pohybují v miliardách korun.
Další dvě miliardy pro obce
Ministerstvo životního prostředí oznámilo, že vláda alokuje ze státního rozpočtu další dvě miliardy korun obcím na obnovu vodohospodářské infrastruktury poničené povodněmi. „Zářijové povodně způsobily především v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve Frýdlantu na Liberecku značné škody na veřejných zařízeních a objektech. Na řadě míst musely obce provizorně zajistit dodávky pitné vody, poškozeny byly čistírny, čerpací stanice odpadních vod a také vodovodní i kanalizační řady,“ říká ministr Petr Hladík.
Podpora dostupná od 9. října
Obnovu vodohospodářské infrastruktury vnímá jako prioritu. „Rychlá a efektivní pomoc je klíčová i s ohledem na blížící se příchod zimy, proto jsou připraveny pro postižené oblasti dvě miliardy korun s možností navýšení dalších prostředků, budou-li potřeba. Výše příspěvku dosáhne v tomto případě až 100 % celkových nákladů, a skutečná výše dotace bude pokrácena o vyplacené pojistné plnění,“ zdůrazňuje Hladík. Podpora bude vlastníkům veřejné vodohospodářské infrastruktury dostupná již od středy 9. října. Obce za uvolněné prostředky opraví poničené zdroje pitné vody, čistírny odpadních vod a související objekty nebo vyčistí a zprovozní vodovodní sítě, kanalizační stoky i domovní přípojky.