Podle ředitele Jaderné elektrárny Temelín Jana Krumla je velkou výhodou, že ČEZ může kontrolovat potrubí za plného provozu.
Technici v elektrárně nově využívají metodu založenou na šíření elektromagnetických vln ke kontrole důležitého potrubí. Technologie jim totiž umožňuje zkontrolovat jeho stav přímo za provozu. Letos elektrárna s její pomocí zkontrolovala potrubí technické vody důležité v celkové délce přes sedm set metrů. Metodu ocenili odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. „Velkou výhodou je, že potrubí můžeme kontrolovat přímo za provozu. Stačí nasadit sondu, která během dvou hodin zkontroluje úsek o délce 1,2 metru. Sonda se postupně posouvá, přičemž manipulace je už velmi jednoduchá,“ uvedl ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.
Elektrárna dlouhodobě kontroluje potrubí technické vody systémem pro měření tloušťky ve vybraných bodech, kterých je na potrubí několik tisíc a získané hodnoty odborníci pravidelně vyhodnocují. „Stávající metodu ponecháme, nová ji vhodně doplňuje. Právě zavádění nových kontrolních metod a znalost stavu klíčové technologie jsou důležitým předkladem pro zajištění minimálně šedesátiletého provozu obou našich jaderných elektráren,“ konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. Potrubí technické vody celkem měří devět kilometrů.
Elektrárna od začátku roku vyrobila 12,1 terawatthodin elektřiny a s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ.