Na titulní straně nejnovějšího je zachycena sušárna ČOV Šumperk. Na obálku navazují uvnitř čísla dva texty, v nichž JUDr. Martin Budiš, výkonný ředitel společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk, a. s., prezentuje vlastnický model provozování VaK na Šumpersku a také jeden z příkladů efektivního postupu při obnově velkokapacitního přivaděče prostřednictvím metody „close-fit“.
Mgr. Michal Pálinkás hovořil na téma (ne)rozdělování zisku ve vodárenských společnostech – nové trendy v soudní judikatuře dne 20. 6. 2024 na webináři pořádaném SOVAK ČR ve spolupráci s act Řanda Havel Legal advokátní kancelář s. r. o. Pro čtenáře časopisu připravil Mgr. Pálinkás článek se zajímavými příklady případů z advokátní praxe, a to Vrchlice – Maleč a Kladno – Mělník.
Růžena Šináglová ve svém textu Požadavky atomového zákona na úpravu vody z podzemních zdrojů shrnula pravidla, která je třeba dodržovat při procesu úpravy vod z podzemních zdrojů z důvodu ochrany osob a životního prostředí před nežádoucími účinky ionizujícího záření. VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a. s., s úspěchem vyzkoušela bezvýkopovou technologii při sanaci vodovodní shybky pod řekou Oslavou ve Velkém Meziříčí. V článku mimo jiné Ing. Miroslav Paleček z divize Žďár nad Sázavou této společnosti konstatuje, že metoda „nabízí uplatnění všude tam, kde je nutná sanace potrubí přes ohyby a zároveň lze tímto systémem sanovat dlouhé úseky potrubí, čímž lze eliminovat někdy složitá majetko-právní projednávání“.
Článek od MUDr. Františka Kožíška, CSc., ze Státního zdravotního ústavu informuje o metodice na stanovení mikroplastů v pitné vodě, kterou nově vydala Evropská komise v podobě rozhodnutí v přenesené pravomoci. Autor se zamýšlí nad tím, co to bude či může nyní i do budoucna znamenat pro výrobce a distributory pitné vody.
Kolektiv autorů Ing. Vojtěch Bareš, Ph.D., Ing. Martin Kántor, Ph.D., Ing. Tomáš Picek, Ph.D., Ing. Petr Kuba, Ph.D., Ing. David Kolář, doc. Ing. Vladimír Havlík, CSc., představil výsledky studie, jejíž cílem bylo hydraulicky posoudit stávající a nově navrhované geometrie rozdělovacího objektu stávající vodní linky ÚČOV Praha z hlediska rozdělení průtoku na čtyři stejné díly.
Česká republika byla oceněna Organizací spojených národů za významný pokrok, kterého dosáhla při naplňování šestého cíle udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goal 6, zkráceně SDG 6). Zprávu o ocenění připravili zástupci Ministerstva zemědělství Ing. Aleš Kendík a Mgr. Ladislav Faigl.
V rubrice Z regionů informují o svých projektech a aktivitách společnosti ENERGIE AG BOHEMIA s. r. o., Jihočeský vodárenský svaz, Severočeská vodárenská společnost a. s., Středočeské vodárny, a. s., Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a. s., a Vodovody a kanalizace Přerov, a. s.
S obsahem vydání se můžete seznámit zde.
Zdroj: sovak.cz