Suché nádrže zabránily ještě větším škodám

blank
„Dobrou zprávou je, že všechny nově vybudované suché nádrže podniku Povodí Odry fungovaly bez problémů a pomohly transformovat extrémní povodňovou vlnu a zmírnit povodňové škody,“ informují vodohospodáři.

Jeseníky v září zasáhla místy až tisíciletá voda, proti které podle Povodí Odry neexistuje žádná ochrana a obrana. Velká voda devastujícím způsobem zasáhla oblast řeky Bělé, Staříče a Vidnávky, kde byl prakticky zničen veškerý vodohospodářský majetek, který je odhadován na stovky miliónů korun. Klíčovou roli sehrála suchá nádrž Jelení na Kobylím potoku nad Karlovicemi, ale také suché nádrže nad Lichnovem v povodí Čižiny, dále Loděnice na Lipince u Holasovic a suchá nádrž Choltický v Cholticích.

Jelení pomohlo i v minulosti

Nádrž byla stavebně dokončena v roce 2019, a poté následovala řada technicko-bezpečnostních měření, která prokázala bezpečnost a provozuschopnost vodního díla. Svého významu doznala také při krátké povodňové epizodě v roce 2020. Suchá nádrž přispívá jak k tlumení regionálních povodní, tak přívalových srážek a doplňuje klíčový prvek souboru opatření, kterým je připravovaná nádrž Nové Heřminovy.

Před sedmi lety vodohospodáři dokončili suché nádrže Lichnov III a Lichnov V, které společně se suchou nádrží Lichnov II (správcem je Státní pozemkový úřad), jednoznačně zachránily před povodní obec Lichnov. Ta byla v roce 1996 a 1997 pod vodou. V roce 2019 byly dokončeny suché nádrže Loděnice a Choltický.

„Před povodní bylo preventivně zkontrolováno všech 38 malých nádrží našeho podniku, jejich vtoky a zátopy, aby řádně a bezpečně fungovaly. V průběhu povodňové situace byly všechny suché nádrže pod neustálou kontrolou, aby byla zajištěna jejich funkce, což se podařilo. Právě tyto suché nádrže patří do souboru protipovodňových opatření na horním toku řeky Opavy a vzhledem k jejich samostatné funkci mohly být v rámci protipovodňových opatření na horní Opavě již vybudovány a jsou úspěšně provozovány, “ informoval generální ředitel Jiří Tkáč.

Významná role suchých nádrží

Suché nádrže mají podle vodohospodářů nezastupitelnou roli a společně s připravovanou nádrží Nové Heřminovy, ochrannými hrázemi v Zátoru, Branticích a Krnově a s přírodou blízkými opatření ochrání obyvatele Krnovska až po Opavu. Suchá nádrž má obdobou funkci jako nádrž vodní, zachytí povodňovou vlnu. Na rozdíl od přehrad je za normálních průtoků prázdná. Teprve v době, kdy začne pršet, průtoky stoupají a je dosaženo kapacity výpustného potrubí, začne se voda zvedat. Nádrž zachytí určitý objem vody, průtok pod ní je stále stejný. Po povodni, kdy přítoky klesají, se nádrž pomalu vypouští.

Ochrana hustě obydlených oblastí

Bez včasného a správného řízení Vodohospodářské soustavy povodí Odry by v září došlo k zasažení mnohem většího počtu měst a obcí také na beskydské straně povodí. Pod vodou by se ocitla města Frýdek-Místek nebo Ostrava. Velké nádrže fungovaly bezchybně, jsou bezpečné a po celou dobu zásobují obyvatelstvo i průmysl vodou.

Zásadní prvek efektivního dosažení potřebné povodňové ochrany významného území v Moravskoslezském kraji, což je nádrž k akumulaci povodňových průtoků Nové Heřminovy, však stále chybí. Podle Povodí Odry se jasně ukazuj, že přírodě blízká opatření a drobná doprovodná opatření v povodí přispívají ke zmírnění malých povodní, ale na zvládání extrémních povodňových situací nemají prakticky vliv. Stát by proto měl podle vodohospodářů jednoznačněji prosazovat významná infrastrukturní technická opatření, především vodní díla budovaná ve veřejném zájmu obyvatel v povodích ohrožených povodněmi.

 

Scroll to Top