S ohledem na nedávné povodně a nefunkční Ústřední čistírnu odpadních vod v Ostravě Česká inspekce životního prostředí sleduje situaci a vyhodnocuje potenciální rizika pro životní prostředí.
OKK Koksovny kvůli záplavám nemohou vypouštět odpadní fenolčpavkové vody do kanalizace a následně do čistírny, jejíž zprovoznění bude trvat několik měsíců. Provozovatel koksovny proto v současné době zachytává nepřečištěné odpadní vody v retenčních nádržích a pomocí cisteren je odváží na dohodnutá zařízení.
„Průběžně monitorujeme, jakým způsobem je s fenolčpavkovými vodami nakládáno. Požadujeme po provozovateli, aby nás každý den až do opětovného zprovoznění Ústřední čistírny odpadních vod informoval o množství vzniklých fenolčpavkových vod a využití kapacity jímek,“ vysvětlil Daniel Grůza, ředitel Oblastního inspektorátu Ostrava.
Koksovny dodržují veškerá opatření
Inspekce vzhledem k závažnosti situace vyzvala podnik k neprodlenému provedení preventivních opatření k zamezení bezprostřední hrozby ekologické újmy. „Přímé vypouštění odpadních vod do vod povrchových by představovalo bezprostřední riziko pro životní prostředí. Fenolčpavkové vody obsahují nadlimitní koncentrace kyanidových a amonných iontů, fenolů, dehtovitých a dalších látek, které mohou způsobit zásadní zhoršení kvality vody, zvýšit riziko úhynu ryb a organizmů vázaných na vodní prostředí,“ popsal Grůza. Inspekce zároveň dodala, že provozovatel dodržuje veškerá opatření.
Zprovoznění čistírny má prioritu
Největší městská čistírna bude po povodních mimo provoz několik dalších měsíců. Obnova provozu je pro město prioritou, intenzivně probíhají veškeré kroky k obnově provozu. „Havarijní stav zařízení řešíme od prvních okamžiků, provozní společnost zatím s ohledem na rozsah škod zcela zatopené čistírny disponuje předběžnými informacemi, které bude průběžně upřesňovat. Toto je první z celé řady kroků na cestě k úspěšnému obnovení provozu. Škody na majetku, dle velmi hrubých odhadů, přesáhnout 300 milionů korun,“ řekl primátor Jan Dohnal.
Budou proto provedeny nezbytné úkony ke znovuobnovení provozu, mezi nimi například demontáže motoru a ovládací desky, jejich vysušení, dojde ke kontrole stavu mechaniky, proměření izolačního stavu či k výměnám mikrospínačů a ložisek. Se zprovozněním prvního stupně mechanického čištění odpadních vod, který odstraňuje hrubé nečistoty a nerozpuštěné látky, se počítá v řádech měsíců. Ke kompletnímu zprovoznění provozu by mělo dojít za půl roku.
Foto: ČIŽP