Na ničivé zářijové povodně musí reagovat také OKK Koksovny v Ostravě-Přívoze, které ukládají vodu z koksárenského provozu do zásobníků, ústřední městská čistírna totiž nefunguje a v plném provozu bude až příští rok.
Koksovny v současnosti nemají jak likvidovat zejména fenol-čpavkové vody plné chemikálií a jedů, firma je musí skladovat a odvézt jinam, upozorňují novinky.cz. Krizový štáb kraje již koksovny vyzval, aby neobnovovaly provoz, dokud se situace nevyřeší. Podle hejtmana Josefa Bělici (ANO) by mohlo dojít k rozsáhlým ekologickým škodám.
Mluvčí koksoven Jindřich Vaněk uvedl, že je podnik v režimu minimálního provozu a produkuje jen takové množství koksárenského plynu, aby se jím daly vytápět pouze koksárenské baterie. Zároveň ujistil veřejnost, že žádné odpadní vody z koksoven do Odry neunikají. Na nakládání s odpadními vodami navíc dohlíží Česká inspekce životního prostředí. Jedovaté odpadní vody z koksovny má likvidovat Deza z Krásna nad Bečvou na Valašsku. Koksovny jsou podle novinek.cz domluveny také s SmVaK Ostrava.
„Aktuálně pro OKK Koksovny likvidaci fenolčpavkových vod nezajišťujeme. Se společností jsme v kontaktu a řešíme technické a právní náležitosti toho, aby mohla být spolupráce v této oblasti navázána. S obdobnou problematikou máme zkušenosti v případě čistírny odpadních vod v Třinci, která je situována v blízkosti místních železáren. Tuto službu tedy nabídnout umíme. Obdobnou pomoc pro další společnosti v regionu neposkytujeme – není to potřeba,“ říká mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt.
„Zachytáváme je v retenčních nádržích a pomocí cisteren odvážíme na funkční čistírny odpadních vod. Do zahájení provozu ústřední čistírny odpadních vod Ostrava budeme takto likvidovat všechny odpadní vody,“ citují novinky.cz mluvčího OKK Koksovny. Hlavním výrobním programem je produkce koksu – suroviny nezbytné nejen pro výrobu železa a litiny, ale také pro celou řadu dalších odvětví.
Zprovoznění čistírny má prioritu
Největší městská čistírna bude po povodních mimo provoz několik dalších měsíců. Obnova jejího provozu je pro město prioritou, intenzivně probíhají veškeré kroky k obnově provozu. „Havarijní stav zařízení řešíme od prvních okamžiků, provozní společnost zatím s ohledem na rozsah škod zcela zatopené čistírny disponuje předběžnými informacemi, které bude průběžně upřesňovat. Toto je první z celé řady kroků na cestě k úspěšnému obnovení provozu. Škody na majetku, dle velmi hrubých odhadů, přesáhnout 300 milionů korun,“ řekl primátor Jan Dohnal.
Budou proto provedeny nezbytné úkony ke znovuobnovení provozu, mezi nimi například demontáže motoru a ovládací desky, jejich vysušení, dojde ke kontrole stavu mechaniky, proměření izolačního stavu či k výměnám mikrospínačů a ložisek. Se zprovozněním prvního stupně mechanického čištění odpadních vod, který odstraňuje hrubé nečistoty a nerozpuštěné látky, se počítá v řádech měsíců. Ke kompletnímu zprovoznění provozu by mělo dojít nejpozději za půl roku.
foto: OKK Koksovny