Vodní elektrárna Vrané má nový rychlouzávěr

blank

Do podzemí jednoho ze dvou soustrojí vodní elektrárny Vrané byl spuštěn nový rychlouzávěr vážící 50 tun, který zvládne za necelých 28 vteřin zabránit vodě k přítoku na turbínu.

Energetici ČEZ mají za sebou další významnou investiční akci. Původní rychlouzávěr sloužil na Vraném od zahájení provozu v roce 1936 a jeho nástupce museli v posledních týdnech sestavit ze tří částí. Vodní elektrárna je nejstarší ve Vltavské kaskádě, ročně vyrábí bezemisní elektřinu pro 20 tisíc středočeských domácností a zajišťuje pravidelný průtok Vltavy k metropoli. Nepostradatelnou roli potvrdila při nedávných povodních, kdy převedla část velké vody přes vranské vodní dílo. Aby elektrárna vyhověla rostoucím požadavkům na bezpečnost v transformující se české energetice, investuje ČEZ pravidelně do modernizace. Aktuálně je na řadě výměna původních obřích rychlouzávěrů, kdy po loňské akci na soustrojí TG2 následuje letos stejná operace i na sesterské TG1.

„Elektrárna Vrané je důležitým článkem Vltavské kaskády, znovu se to ukázalo při nedávných povodních. Vrané přispívá k vyrovnání průtoku ze Slapů a Štěchovic, zpracovává také vodu ze Sázavy, a navíc plní roli dolní nádrže přečerpávací elektrárny Štěchovice II. Do dvou minut na pokyn dispečinku umí začít dodávat elektřinu do domácností a průmyslových podniků ve středních Čechách. Výměna obou dosloužilých rychlouzávěrů proto logicky zapadá do modernizací garantujících spolehlivý a bezpečný provoz této elektrárny také v následujících letech,“ říká Róbert Heczko, ředitel Vodních elektráren ČEZ.

Miliardy do tuzemské hydroenergetiky

Každou z turbín proteče za plného provozu 90 kubíků vody za vteřinu. „Pokud chceme v případě ohrožení provozu strojů takovou masu vodu zastavit, potřebujeme jí přehradit cestu těžkým a spolehlivě fungujícím rychlouzávěrem. Loni jsme měnili ten na soustrojí TG2 a při letošní stejné akci na „jedničce“ můžeme využívat i tyto čerstvé zkušenosti. Navzdory nedávným povodním a zásahu do harmonogramu pokračují proto práce o něco rychleji a předpokládáme, že po nutných zkouškách půjde soustrojí TG1 do plného provozu opět v druhé půlce října,“ doplňuje vedoucí provozu vodní elektrárny Vrané Michal Kudrnáč.

Elektrárna Vrané s celkovým výkonem 13,88 MW vyrábí bezemisní elektrickou energii a vyrovnává spolu s nádrží ve Štěchovicích špičkový odtok z elektrárny Slapy. Její nádrž o objemu 11 milionů kubíků vody slouží současně jako dolní nádrž pro přečerpávací vodní elektrárnu Štěchovice II. Zatímco spuštění rychlouzávěru je možné už za 27,40 vteřin, k jeho vyzvednutí je potřeba 11 minut a 24 sekund. Skupina ČEZ pracuje na rozsáhlé modernizaci české hydroenergetiky, při které byla za posledních 15 let při nákladech za 4,5 miliard korun modernizována soustrojí na více než 20 velkých, malých a přečerpávacích vodních elektrárnách na Lipně, Dlouhých stráních, Slapech nebo Dalešicích a dalších.

Scroll to Top