Bezprostředně před evakuací zaměstnanců byla ústřední čistírna odpadních vod odpojena od elektrické energie, což zamezilo zkratům na trafostanicích a snížilo už tak významný rozsah škod.
Povodně, které zasáhly část moravskoslezského regionu, se nevyhnuly ani vodohospodářským provozům. Mezi ně patří největší ostravská čistírna odpadních vod, která bude mimo provoz několik dalších měsíců. Obnova jejího provozu je pro město prioritou, intenzivně probíhají veškeré kroky k obnově provozu. „Havarijní stav zařízení řešíme od prvních okamžiků, provozní společnost zatím s ohledem na rozsah škod zcela zatopené čistírny disponuje předběžnými informacemi, které bude průběžně upřesňovat. Toto je první z celé řady kroků na cestě k úspěšnému obnovení provozu. Škody na majetku, dle velmi hrubých odhadů, přesáhnout 300 milionů korun,“ řekl primátor Jan Dohnal. Budou proto provedeny nezbytné úkony ke znovuobnovení provozu, mezi nimi například demontáže motoru a ovládací desky, jejich vysušení, dojde ke kontrole stavu mechaniky, proměření izolačního stavu či k výměnám mikrospínačů a ložisek.
Rozsáhlé poškození
Povodně způsobily kolaps elektrických zařízení, elektronických prvků, strojů a samotné technologie čištění odpadních vod. „Naprostá většina technologických prvků, jako jsou například elektrické motory, automaty, plynojem, dmychadla, kotelna byly pod vodou, jsou vážně poškozeny a není možné je jednoduše zprovoznit jen opětovnou dodávkou proudu nebo vyčištěním. Po vyčerpávání vody je průběžně zjišťován rozsah a míra poškození. V současnosti je zřejmé, že bude zapotřebí série různých úkonů, dnes jsme proto na mimořádném zasedání rady schválili první z nich,“ vysvětlil Břetislav Riger, náměstek primátora pro investice.
Intenzivní práce na obnově provozu
Se zprovozněním prvního stupně mechanického čištění odpadních vod, který odstraňuje hrubé nečistoty a nerozpuštěné látky, se počítá v řádech měsíců. Ke kompletnímu zprovoznění provozu by mělo dojít nejpozději za půl roku. „O situaci byly informovány všechny dotčené orgány státní správy a cestou krajského krizového štábu také Ústřední krizový štáb. Každopádně chci ubezpečit veřejnost, že na odstranění následků se intenzivně pracuje od prvopočátku, lze dodat, že jsou v procesu další úkony, kterých je dále zapotřebí k odstranění vodou způsobených škod a ke znovu zprovoznění čistírny, přičemž tyto se pohybuji v milionových částkách. Obdobnou situaci již město řešilo při ničivých povodních v roce 1997. Lze doplnit, že menší čistírny v okrajových částech Ostravy byly postiženy povodní jen částečně a nyní jsou již zcela zprovozněny,“ uzavřel Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.